Tupou pilou dřevo nenařežete

Tupou pilou dřevo nenařežete

Dřevo má pro život člověka velký přínos, milujeme ho už v klasické přírodní podobě, kdy jako kmen stojí v lese a těší nás zelení listů nebo vůní pryskyřice. Ještě větší užitek ze dřeva máme v jeho opracované podobě. Ze dřeva se vyrábí nábytek, do interiéru i exteriéru, palety na převoz zboží, bedny, krabičky na nejrůznější předměty, umělecké artefakty nebo rámy na obrazy. Dřevo se využívá i ve stavebnictví a k vytápění.

Zpracovává se na nejrůznějších strojích, různých technologických sestavách pilařské výroby, například rámových strojních pilách, pásových pilách kmenových, omítacích pilách a dalších strojích. Všechny tyto stroje je třeba na práci připravit, vybavit potřebnými nástroji a také je udržovat ve vynikajícím stavu pomocí ostřiček, rozvaděčů zubů a válcovaček.

Univerzální brusky jsou určeny na ostření pil, rámových, kotoučových, pásových a také kotoučových se skupinovým ozubením. Pilové nástroje se ostří v poloautomatickém cyklu. Brusný kotouč obsluha stroje přisune ručně, ostření zubů už probíhá automaticky. Ostřičky jsou na obsluhu velmi jednoduché a funkčně spolehlivé.  Jde o mechanické zařízení s elektrickým pohonem i ovládáním. S pomocí víceúčelových ostřiček se ostří truhlářské nástroje, hoblovací nože a pilové kotouče. Další typy ostřiček jsou určené k ostření pilových pásů, změny rozteče a tvaru zubů ostřeného ozubení se provádějí ručně. Brusný kotouč je poháněn elektromotorem a jeho plynulá regulace zdvihu umožňuje nastavení různých výšek zubů. Dodatečným seřizováním přestavitelného elementu tvaru zubu je možné dosáhnout různých modifikací dvou základních tvarů zubů.

Velice jednoduchým a výkonným zařízením na rozvod zubů pilových listů rámových pil jsou rozvaděče RT. Celý proces se ovládá ruční pákou, jejím zpětným zatáhnutím se rozvedou dva zuby v protisměru, vratným pohybem se pilový list přesune o následné dva zuby, takže se v cyklech provede rozvod všech zubů pilového listu.