Milovníci zahradničení a majitelé zahrádek touží po krásných rostlinách a chutných plodinách, které taková flóra může poskytnout. Stojí za tím ovšem velké množství práce, trpělivosti a mnohdy i potu. Věděli jste ovšem, že k dokonalé zahrádce vám může pomoci i střídání plodin na vašich záhonech? Půda si jednoduše potřebuje odpočinout a stejně jako mi občas potřebuje změnu. V dnešním článku si povíme, v čem střídání plodin znamená a jak nám může dopomoci k dokonalé zahradě.
Obsah
Co je střídání plodin?
Střídání plodin je osvědčená zahradnická praxe spočívající v tom, že každý rok měníme místo, kde pěstujeme určité plodiny. Tím se vyhýbáme opakovanému pěstování stejných druhů rostlin nebo plodin s podobnými nároky na půdu na stejném místě. Díky pečlivému plánování se zajišťuje dlouhodobá úrodnost půdy, udržuje její kvalita a podporuje udržitelné hospodaření – podobně jako například mulčování záhonů.
V čem je střídání plodin dobré?
Tato metoda významně přispívá ke zvýšení úrodnosti půdy a předchází jejímu jednostrannému vyčerpání. Zároveň snižuje potřebu chemických hnojiv. Výzkumy naznačují, že střídání plodin může zvýšit výnosy o 10 až 25 % oproti trvalému pěstování jedné plodiny (monokulturám).
Navíc střídání plodin účinně bojuje proti škůdcům a rostlinným chorobám a zároveň omezuje zaplevelení.
Další výhodou této praxe je podpora biodiverzity, jak půdní, tak i zahradní. Různé plodiny mají jedinečné kořenové systémy. Díky střídání plodin se půda obohacuje o různorodé organické látky, které pocházejí z rozdílných typů kořenové biomasy. Tím se zajišťuje bohatá a zdravá půda, která je základním kamenem úspěšného pěstování.
Střídání podle typu rostliny
Plodiny jsou nejčastěji každý rok obměňovány podle následujících principů:
- plodovou zeleninu střídejte s takovou, která má plody pod zemí (kořenovou)
- úzkolistou zeleninu (především všechny cibuloviny) střídejte se zeleninou se širokými listy
- zeleninu náročnou na vodu (například okurky, košťáloviny) střídejte s cibulovinami a jinými plodinami, které tolik zálivky nevyžadují
Střídání podle typu hnojení
I typ hnojení je jedním z faktorů otázky, jaké rostliny v určité části zahrady pěstovat. Zdroje uvádí následovné:
- Nevyhnojené záhony – zde pěstujte bylinky nebo koření (např. kopr, bazalka, majoránka), hrášek či fazole. Tyto plodiny vyžadují jen občasné přihnojení pomocí průmyslových hnojiv.
- Záhony bez organického hnojiva – zde vysévejte kořenovou zeleninu (mrkev a karotka, petržel, pastinák). Hodí se také česnek a cibule sazečky. Dařit se bude ale i některé listové zelenině (např. salát a špenát). Před samotnou výsadbou hnojte půdu pomaleji pomocí rozpustných průmyslových hnojiv.
- Záhony vyhnojené uleželým kompostem – ideální volbou je plodová zelenina, jako jsou rajčata, papriky, lilek, nakládačky, ale i tykvovitá zelenina (cuketa a patizon).
- Záhony vyhnojené chlévskou mrvou – tyto záhony jsou jako stvořené pro plodiny, které jsou náročné na živiny. Dařit se tu bude okurkám, melounům, pórku a košťálovinám (květák, brokolice, zelí, růžičková a hlávková kapusta).
Podrobnější tabulku střídání rostlin najdete na tomto odkazu.
Z dnešního článku je vám asi jasné, že k dokonalé zahradě vám střídání rostlin velmi pomůže. Nejen že vám budou rostliny lépe růst, ale ulevíte i půdě a zajistíte si tak, že budete moci zahradu využívat v jejím plném potenciálu a těžit tak ze všech výhod, které vám její vlastnictví nabízí.
V našem dalším článku si můžete přečíst, jak vaši zahradu srovnat a jaké výhody z toho plynou. Věříme, že vám náš dnešní článek pomohl pochopit, proč je střídání plodin důležité a že tuto praxi zahrnete i na vaší zahradě.
Kamila Tomková je vášnivou čtenářkou knih – zejména těch s fantasy tématikou, ale nepohrdne ani klasickou literaturou. Ve svém volném čase ráda vaří a zkouší nové recepty, nebo tráví čas se svými nejbližšími a přáteli nad sklenkou dobré kávy či vína. Psaní ji provází od základní školy a snaží se ve svém koníčku stále zdokonalovat.