Panáky a mandele už jen v pohádkách

Panáky a mandele už jen v pohádkách

Žně jsou v plném proudu a na polích můžeme vidět veliké balíky slámy. Sláma se okrajově využívá jako krmivo, nejčastěji ale k podestýlání dobytka, a také jako biopalivo k výrobě briket a pelet, stavební materiál, surovina pro výrobu domácích ozdobných předmětů, papírů a slámek. Kdysi se slámou plnily také matrace na spaní.

Naši předkové při sklizni z posekaných stébel obilí vázali povříslem snopy. Pokud se obilí hned neodvezlo do stodoly, zemědělci ze snopů stavěli panáky nebo větší mandele. Zrno bylo ve snopech chráněno před povětrnostními vlivy, vodou a škůdci. Obilí v mandelech a panácích před svozem dozrávalo a dosychalo. Dnes na pole vyjíždějí kombajny a sláma se svinuje do balíků plastickými materiály.

Síťovina na balení slámy se vyrábí z hygienicky nezávadného nízkotlakého polyetylenu. Polyetylenové kuličky se smíchají se speciálními aditivy a roztaví, materiál o teplotě do 200 °C se vytlačuje z trysek, chladí se a vyrábí se z něj předlohová fólie. Pletací stroje fólii upraví a splétají z ní požadovaný druh íťoviny. Fólie může být jedno nebo dvouvrstvá, každá vrstva má obvykle svoje specifické vlastnosti. Zákazník, který odebírá větší množství síťoviny, se nemusí omezovat standardní nabídkou, může si přát materiál určité barvy, gramáže, vzoru, typu a velikosti. Síťovina je určena pro svinovací lisy na balení sena, slámy a sušených pícnin.

V České republice se hojně využívá síťovina domácího výrobce JUTA. Je použitelná do většiny značek lisů na kulaté balíky, vyrábí se ve třech šířích a čirém provedení a s barevným označením okrajů. Vyrábí se i síťovina pro horské lisy o šířce pouhých 60 centimetrů. Novinkou v produkci závodu je síťovina JUTA NET XXX se zesíleným středem, v němž jdou pásky křížem. Má vyšší pevnost ve středu balíku, kde je největší tlak, takže se nestává, že by balíky do ní zavinuté podélně praskaly. Síťovina JUTA NET Master je vyrobena tak, aby se nepárala, když se niť v uzlíku přetrhne. Síťovinu od podniku JUTA využívají i vinaři, při dozrávání hroznů jí přikrývají vinice, aby ochránili úrodu před nájezdy ptáků.