Láhve na míru i z katalogu

Láhve na míru i z katalogu

Zákazníci v obchodech hledají osvědčené výrobky, které dobře znají. Často chtějí něco jiného, co ještě neochutnali a nevyzkoušeli, potom je zláká to, co je v regálech zaujme.

Obalové sklo mohou výrobci objednávat třeba u Skláren Moravia se sídlem v Úsobrně. Vyrábějí se tady láhve na alkohol a likéry, a také na víno v barvě čiré, extra čiré, hnědé, černé a zelené. Lze si nechat navrhnout a vyrobit i láhev na míru, která bude osobitým vyjádřením výrobku nebo jeho výrobce.

Kromě láhví na alkohol sklárny vyrábějí i láhve pro potravinářský a kosmetický průmysl a laboratorní sklo. V katalogu jsou reagenční láhve, prachovnice, kapací a byretové láhve v objemu od 50 do 2 500 mililitrů, maximální šířkou 160 milimetrů a maximální výškou 340 milimetrů.

Firma se snaží, aby byli všichni její zákazníci spokojeni, proto designéři vymýšlejí originální tvary. Zpracují nový design, vyhotoví výkresovou dokumentaci, další pracovníci podle návrhu vyrobí formy a pustí se do výroby speciální série nádob, která je zpravidla od 10 000 kusů. Láhve se podle požadavku balí a dodávka se kompletuje.

Počátky sklárny se datují k roku 1827, kdy byla založena rodinou Strachwitzů. Výrobní program byl tehdy zaměřený na okenní tabulky a užitkové sklo pro domácí trh. V roce 1849 si sklárnu pronajal továrník Samuel Reich, o čtyřicet let později ji koupil. Vyráběl kosmetické lahvičky se zabroušenými zátkami, lékovky, reagenční láhve na kyseliny a pracovnice, které se vyvážely do mnoha zemí. V roce 1935 se sklárny zachránily před krachem, když vznikla akciová společnost Československé sklárny. Výroba tehdy probíhala na prvním poloautomatickém stroji. V dalších letech byly sklárny znárodněny, sortiment směřoval na evropské trhy i na jiné kontinenty. Po privatizaci v roce 1996 sklárny získaly samostatnost, koupily nový tavící agregát s tvarovacím automatem, výrobní linky prošly rekonstrukcí a tavící kapacita se navýšila.