Hliník se odstěhoval do Jablonce nad Nisou

Hliník se odstěhoval do Jablonce nad Nisou

Seznamte se se společenstvím firem Alutex spol. s.r.o. a Alfred Engelmann cz, které se zabývají sléváním hliníkových tlakových odlitků a konstrukcí na výrobu tlakových licích nástrojů. Jejich produkty směřují především do automobilového, elektrotechnického a nábytkářského průmyslu zemí Evropské unie a dalo by se říci že s počtem více než dvě stě zaměstnanců, kteří všichni odvádí svědomitou práci se nejedná právě o nejmenší společenství. Obě společnosti najdete na jednom místě, a to v Jablonci nad Nisou.

Když se stručně podíváme do historie firem můžeme vidět, že si od dob svého vzniku v roce 1991 ve svém oboru vydobyli jistou tradici a získali mnoho zkušeností. Firma započala výrobou tlakových licích nástrojů, a to pod názvem Metaco. O rok později se rozjela výroba tlakového lití hliníku a to již pod známým jménem Alfred Engelmann. Společnost Alutex byla potom založena v roce 1998.

A proč vůbec tlakové odlitky hliníku? Díky vlastnostem tohoto lehkého kovu se dají snadno vyrábět komplexní a lehké součástky, které vynikají svou odolností vůči korozi a vysokou tepelnou vodivostí. Díky tomu najdou odlitky mnoho využití v širokém spektru průmyslu. Firma Alutex se zaměřuje na celý proces výroby odlitků, od samotného lití až po všechny dokončovací operace jako je ostřik, ruční apretace, omílání, tryskání, kuličkování a třískové obrábění. Hmotnost odlitků, které tato společnost vyrábí se pohybuje od několika gramů až po maximální váhu odlitku dvanáct kilogramů.

Odlitky jsou výhodné především díky jejich krátkému času výroby, možnosti vyrobení velkých sérií, ale také nezklamou požadavky zákazníky, co se týká kvality mechanických vlastností, přesnosti a kvality povrchu. Alutex však neodmítá ani malosériové zakázky a svým zákazníkům se vždy snaží vyjít vstříc. Tato firma také nabízí spolupráci při vývoji a konstrukci odlitků a modelů. Dále také vývoj, konstrukci a výrobu nástrojů a broušení a leštění odlitků.