Co ovlivňuje funkci našich pneumatik, a jak vybrat ty správné?

Co ovlivňuje funkci našich pneumatik, a jak vybrat ty správné?

Auto nám v mnohém usnadňuje život a spousta z nás si už fungování bez něj ani nedokáže představit. Abychom mohli auto využívat potřebujeme pochopitelně nějaké vlastnit. Další nutnou podmínkou, abychom mohli naplno čerpat benefity osobní dopravy, je platný řidičský průkaz. Zaparkováním auta do garáže a jeho občasným umytím však naše péče a povinnosti vůči autu nekončí. Aby náš vůz mohl plnit svou funkci a byl pro své pasažéry bezpečný, potřebuje pravidelnou údržbu. Kromě motoru a dalších důležitých technických komponentů auta, je však ještě jedna věc, na kterou bychom rozhodně neměli zapomínat, a tou jsou pneumatiky. Při jejich výběru bychom se měli řídit nejen cenou, vzhledem a ročním obdobím, kdy budeme pneumatiky využívat, ale také například konkrétními požadavky našeho vozu.

Základní informace, které k výběru pneumatik pro naše auto potřebujeme znát, najdeme ve velkém technickém průkazu. Kromě osvědčení o registraci vozidla se v něm totiž dočteme také o všech rozměrech kol potažmo pneumatik, které můžeme na naše auto namontovat.

Pneumatiky mají nemalý vliv na bezpečnou jízdu autem. Snažit se na nich proto za každou cenu ušetřit, se nám nemusí vyplatit. Ani nejvyšší cena nebo koupě nejprodávanějšího modelu nám však nezaručí správný výběr pneumatik pro naše auto. Řídit bychom se měli především tím, v jakém počasí a terénu nejčastěji jezdíme, a zda upřednostňujeme spíše nízkou spotřebu či nízkou hlučnost. I tu totiž mohou pneumatiky ovlivnit. Aby však mohla pneumatika dobře plnit svou funkci, ať už je jakákoliv, musí být vyrobena z kvalitního materiálu.

Firma Kordárna Plus a.s. se zabývá výrobou technických tkanin, které významně ovlivňují vlastnosti pneumatiky. Tyto tkaniny mají v pneumatice funkci výztuže a jsou zanášeny do gumové směsi. Právě aplikace kordové tkaniny dovnitř pneumatiky může zásadním způsobem ovlivnit výslednou kvalitu celého produktu. Kromě osobních automobilů jsou kordy využívány také v pneumatikách motocyklů, nákladních aut či zemědělské techniky.

V sortimentu firmy Kodárna najdeme různé typy tkanin, které jsou vhodné pro různé typy dopravních prostředků. Pro potřebu osobních automobilů bez zvláštních požadavků můžeme vybírat mezi pneumatikami vyrobenými z polyesterového vlákna nebo viskózového vlákna či vlákna Aramid pro potřebu vysokorychlostních osobních pneumatik.