Co se starými spotřebiči?

Co se starými spotřebiči?

V dnešní době má téměř každá domácnost přehršel elektroniky. Jak by taky ne, na trhu najdeme široké spektrum zboží za různé ceny, takže si je může dovolit prakticky každý. Často se tak stává, že v jedné domácnosti, kde žijí čtyři lidi, najdeme čtyři telefony, čtyři počítače a čtyři tablety. Nemluvě o tom, že když si koupíme, nebo dostaneme, nový telefon, tak ten starý hodíme do šuplíku.

Nejen telefony, ale také všemožné spotřebiče v naší domácnosti fungují na elektřinu. Málokterá domácnost se dnes obejde bez pračky, myčky na nádobí nebo třeba trouby. Nejen tyto velké spotřebiče, ale také malé mají v našich šuplících své místo. Nejen hospodyňky dostávají často pod stromeček nové modely mixérů, vysavčů nebo třeba kávovarů. Tyto vymoženosti do naší doby zkrátka patří, a proč si práci trošku neusnadnit a nezefektivnit, když to jde.

Často se tak stane, že dostaneme nový spotřebič, ale ten starý ještě pořád funguje. Dva zřejmě používat nebudeme a prodat starý opotřebovaný, byť funkční, spostřebič, by se nám dost možná nepodařilo. Nabízí se tedy otázka, co s ním? Schovávat takové spotřebiče doma na půdě na „horší časy“, je asi bezpředmětné. Když by se nám po čase pokazil náš aktuálně používaný spotřebič, pravděpodobně si budeme chtít koupit nový model. Ohodit takový spotřebič do popelnice, také není dobrý nápad. Nejlepší je, ho odevzdat k recyklaci.

Někteří kutilové se mnohdy snaží staré spotřebiče zužitkovat po svém. Rozebrat pračku a postavit z jejich součástí nový spostřebič nebo pomůcku do domácnosti, může být ale opravdu nebezpečné. Elektrospotřebič je většinou složen ze železa, plastu a skla. Jeho součástí však mohou být také oleje, nebo nebezpečné plyny, které se uvolňují.

Elektrospotřebič bychom vždy měli odevzdat tam, kde si s ním poradí vyškolení profesionálové, kteří na něj mají navíc i potřebné náčiní. V tomto případě do sběrného dvora, mobilních svozů elektroodpadu nebo speciálních červených kontejnerů na malé spotřebiče. Na sběrném dvoře se potom postarají jak o recyklaci.

Nejen když dostaneme nové spotřebiče, ale také po rekonstrukci či stavbě se také může stát, že se nám doma nebo na zahradě nahromadí kovový odpad. V tomto případě je nejlepším řešením návštěva kovošrotu. Odborníci ve sběrně surovin se tam postarají o bezpečnou likvidaci odpadů a ještě nám za náš odpad něco zaplatí.