Chladí se vzduch, kapaliny i těsto

Chladí se vzduch, kapaliny i těsto

Pod pojmem chladící systémy si laik představí mrazírenský box nebo klimatizaci, nabídka společnosti Novaterm Choceň je však mnohem větší. Novaterm dodává například zařízení pro pekárny na chlazení těsta, vody do těsta, zmrazovací boxy na pekařské polotovary a chladící zařízení pro skladování potravin a polotovarů. Bez chlazení se neobejde ani výroba vína. Regulační systém pro řízené kvašení, vymrazení a fermentaci vína umožňuje sledování a řízení teploty moštu nebo rmutu, a také regulaci ohřevu vína při jablečno-mléčné fermentaci. Chladící zařízení odebírají vinotéky, které prodávají sudové víno. Malá chladící kondenzační jednotka se vzduchem chlezeným kondenzátorem je částečně umístěna ve vnějším obvodvém plášti budovy, aby byl oteplený vzduch průrazem vyfukován do volného prostoru.

Ve všech prostorách, kde je třeba mít kvalitní vzduch, v obytných místnostech, kancelářích, restauracích a hotelech, se používají výměníky vzduchu s rekuperací energie z ovzduší. Vyfukovaný vzduch se škodlivými látkami se před vypouštěním do atmosféry čistí, venkovní vzduch prochází přes filtr, který odstraňuje zejména prachové částice. Rekuperační jednotky se umisťují horizontálně pod strop, jejich výkon se reguluje prostřednictvím ovladače.

Chladírenské a mrazírenské boxy slouží k ukládání potravin, vyžadujících kotrolovaný a řízený teplotní režim. Boxy je možné vybavit systémem regálů z hygienického materiálu, a to i přestavitelných,.

V mnoha průmyslových odvětvích nachází využití chlazení kapalin. Používá se v potravinářských provozech, provozech využívajících laserové technologie, ve výrobnách plastů, u svářecích a řezných strojů, v povrchových úpravnách i jinde.

Velmi vyhledávaným zařízením v horkých létech jsou klimatizační jednotky. Dávají se do kanceláří, provozoven, obchodů, bytů a rodinných domů. Dokáží chladit vzduch, vysoušet a také topit.