Vědět co je BOZP nestačí

Vědět co je BOZP nestačí

Zkratku BOZP zná snad každý. Ať už jste zaměstnanec, brigádník či podnikatel, s touto čtveřicí písmen jste se už určitě setkali. S bezpečností a ochranou zdraví při práci, jak zní celý název této notoricky známé zkratky, jsme podle zákona povinni se seznámit před výkonem v podstatě každé práce. Pokud pracujete ve skladu, nebo děláte například „stěhováka“, asi vás už někdy napadlo, že se v práci můžete zranit. Ať už se jedná o úrazy zad, způsobené nošením příliš těžkých předmětů nebo třeba řezná a jiná poranění při práci ve výrobě. Každé malé dítě si asi umí představit minimálně tři různé úrazy, ke kterým může při výkonu podobných zaměstnání dojít. Co ale už napadne málokoho je, že ke zdravotním problémům může dojít i při kancelářských pracích. Pochopitelně nám nehrozí žádné náhlé fyzické úrazy, ale z dlouhodobého hlediska mohou i tyto lidi postihnout nepříjemné zdravotní problémy, způsobené sedavým zaměstnáním. I v těchto případech je tedy více než důležité znát zásady BOZP, kde mimo jiné najdeme třeba i doporučení, jak správně sedět u počítače.

Bohužel, ne vždy se nám podaří všemu předejít a k nějakému tomu úrazu zkrátka může dojít. V tomto případě je důležité dlouho neotálet úraz nahlásit, abychom za něj dostali patřičnou kompenzaci. I na tohle však existují pevně daná pravidla, která je rozhodně dobré mít na paměti.

K tomu, abyste nahlásili svůj pracovní úraz dnes již naštěstí nemusíte běhat po úřadech. Podobně jako spousta jiných věcí v dnešní době, už i nahlašování pracovních úrazů dostává svoji „online podobu“. Výhodou nahlašování úrazu přes internet není jen to, že nebudete muset absolvovat, často v bolestech, nepříjemné a dlouhé pochůzky, ale také to, že celé akce vám zabere výrazně méně času a je i zdarma. Online formulář vás celým procesem nahlašování provede a krok po kroku vám sdělí, co a jak máte udělat. Vše začíná vyplněním záznamu o pracovním úrazu, na základě kterého se vám později vygeneruje záznam o pracovním úrazu. Na vámi zadaný e- mail potom obdržíte informace, kam daný záznam odeslat a jaký je další postup.

Vyplnění tohoto elektronického záznamu vám, jak už bylo řečeno, mnohé ulehčí, avšak plnou kompenzaci vašeho pracovního úrazu vám nezaručí. Potom už záleží na odbornících a kompetentních osobách, aby posoudili, zda daná událost skutečně splňuje základní podmínky, aby mohla být posouzena jako pracovní úraz.

Pochopitelně úplně nejlepším řešením by bylo, abyste takovéto věci nikdy řešit ani nemuseli. Nejen z tohoto důvodu je proto důležité podstoupit školení BOZP a případnému úrazu tak předejít. Protože i když se vám možná za něj dostane nějaké finanční kompenzace, váš pravidelný měsíční příjem vám to zkrátka nenahradí a o vyřazení z provozu běžného fungování ani nemluvě. Školení ohledně bezpečnosti a práce a požární ochrany dnes pořádá velké množství firem. Vybrat si můžeme například firmu KLIKA- BP, a.s.