Vchod do domu je naše vizitka

Vchod do domu je naše vizitka

První místo, kde se člověk dostává při příchodu k nemovitosti je vstupní prostor. Právě ten hodně napoví o rodině, která dům obývá. Jistě je milejší navštívit dům, který nás svým vstupem dokáže nalákat k naší návštěvě, nežli negativně působící, špinavý a pochmurný prostor. Česká populace ve většině případů stále neklade důraz na vchod do svého domu. Jeli to možné, tak právě vchodem by se mělo vždy začít – projektovat i zvelebovat.

Vchod je branou do našeho života

Vstupní prostor má být přizpůsoben celkovou velikostí stavby a počtem členů dané domácnosti. Aby prostor nepůsobil stísněně a vytvářel pohodlí, které navazuje na další místa daného interiéru. Vytvořte si startovací linii vaši domácnosti.

Je důležité v prvotní řadě myslet u vchodových dveří na protipožární, tepelnou, zvukoizolační a bezpečnostní ochranu. Poté si dveře vybíráme dle vzhledu. U velikosti dveří a okolního prostoru je důležité předvídat potřebnou plochu k možnému stěhování objemného nábytku, pro vcházení s kočárkem či invalidním vozíkem.

Místnost mezi exteriérem a interiérem za vchodovými dveřmi nazýváme zádveřím a sloužím nám jako tzv. hygienický filtr. Místo, kde odkládáme své kabáty, zouváme obuv, kterou vyměníme za pantofle – necháváme zde svrchní část z venkovního světa. I zde je důležitý prvotní dojem a vzdušný prostor.

Dle Feng shui

Zařizovat si své obydlí podle Feng shui sdílí velkou oblibu. Tato nauka nám říká, že vstupem je přijímána životadárná energie. Naplníme jí domov i naši mysl.

Prostor v této části by měl být prostorný a volný, aby proudilo potřebné množství energie. Dveře se mají otevírat v minimálním úhlu 91 stupňů (možnost otevření do široka). Není tudíž vhodné, aby otevírání blokovala zeď, dveřní zarážka nebo nábytek.

Vchodové dveře nemají být umístěny zpříma ke dveřím záchodovým. Zrcadlo neumísťujte naproti vchodu – odrážela by se energie nazpět. Průchodem ve vchodové části nemají být umístěny žádné překážky a také by se nemělo dát ihned dostat na otevřené schodiště. Tudy by proudila veškerá energie do horního patra. Tyto dveře by měly být vizuálně odlišné od dveří interiérových.

Důležité je i nasměřování vchodu dle světových stran. Východní strana přináší do domu originalitu, aktivitu a plány. Se stranou jižní připlouvá aktivní a tvořivá energie. Západem kráčí do obydlí radost, pohoda a regenerace. Moudrost, klid, rozvážnost a pomalost přináší strana severní.

Svůj zrak nesměřujte pouze na okolí vchodu při vstupu, ale i na tu část, kterou uvidíte, než dům opustíte. Tento prostor navodí váš pocit pro celý den. Shrnutě řečeno by vchod měl být výrazný, čistý, světlý s dobrým nasvícením, tak aby byl praktický a působící dobře na obyvatele daného domu i hosty, kteří k vám zavítají.