Svařování může být nebezpečné

Svařování může být nebezpečné

Opravit doma rozbitou poličku, nebo pověsit na zeď obrázek, zvládne i méně šikovný kutil. Ne každá manuální práce je však tak jednoduchá. Některé opravy a úpravy už si žádají zásah kvalifikovaných odborníků. Zejména muži mají však často pocit, že pokud by si na pomoc s opravou pozvali někoho z oboru, byla by to ostuda. Se správným vybanevím a instruktážním videem na youtube přece zvládnou domácí kutilové opravit všechno, dokonce i svařit ochrannou mříž.

Svařování s sebou však nese řadu nejen bezpečnostních ale také zdravotních rizik, které jako člověk, který neprošel školením, nemusíme znát. Vždyť si taky „zahráváme s ohněm“ nebo minimálně s něčím, co oheň nápadně připomíná. Přesto však popáleniny nejsou zdaleka jediným rizikem, které nám při této činnosti hrozí.

Ohrozit nás může také ultrafialové a ultračervené záření, vdechované dýmy, zplodiny a aerosoly, hlučnost nebo třeba úraz elektrickým proudem. Viditelné světlo ultrafialového a ultračerveného záření může poškodit sítnici nebo podráždit rohovku. Nejen oči ale také tělo není při svařování zcela v bezpečí. Infračervené záření totiž může způsobit také přehřáti organismu. Nutno říci, že obyčejné ochranné brýle nejsou v tomto případě dostatečně silné, aby dokázaly všem zmíněným škodlivým vlivům odolávat. Kdyby však někdo chtěl přeci jen zaexperimentovat, nutno říct, že se to nevyplácí. K této práci je nutná svařovací kukla.

Popáleniny bývají nejčastěji způsobeny rozstřikem rozžhaveného kovu z tavné nebo řezné lázně. Před teplem by se měl každý svářeč chránit impregnovaným svářečským oblekem, koženou zástěrou, případně clonami, kryty a zástěrami. Velice důležitá je také důsledná ochrana dýchacích cest. Nežádoucím faktorem při svařování jsou totiž také emise dýmů. Část materiálu, který se svařuje nebo řeže, se v důsledku vysokých teplot odpařuje. K dýmu, který vzniká, se navíc přidávají nečistoty z vrstev na materiálu jako je barva, čistící prostředky, oleje a plyn.

„Svářeči amatéři“ mají však bohužel tendence, zvládnout jednorázové sváření jen s domácí improvizovanou ochrannou. Kupovat speciální vybavení kvůli jednorázové opravě se totiž může zdát zbytečné. Nicméně se zdravím si není radno zahrávat. Je tedy vždy lepší zavolat si i na zdánlivě jednoduchý svářecký úkol profesionála, který nejen že práci odvede kvalitně, ale také má k dispozici veškeré potřebné vybavení.

Pokud bychom se sváření chtěli věnovat pravidelně, ale není to obor, kterým jsme se v mládí vyučili, nemusíme zoufat. Některé firmy totiž nabízí svářečské kurzy, které můžeme absolvovat v každém věku.