Stavět, koupit nebo rekonstruovat?

Stavět, koupit nebo rekonstruovat?

Ceny domů a bytů dnes dosahují vrcholu. Byt, který bychom před padesáti lety koupili za sto tisíc, má dnes hodnotu klidně i pět milionů. O domech ani nemluvě. Pokud nechceme kupovat domy již hotové za naprosto přemrštěné částky a chceme si postavit vlastní, je zase téměř nemožné sehnat k němu pozemek v dobré lokalitě. A když už takový seženeme, jeho cena se nám zdá tak vysoká, že by se za ni dal postavit pomalu druhý dům.

Ceny domů a bytů rostou tím víc, čím blíže centra města se nachází. Stejně tak záleží na městu samotném. Pokud budeme hledat byt v menším městě o padesáti tisících obyvatelích, je dost možné, že stejně velký byt tam seženeme i o polovinu levněji, než by tomu bylo například v hlavním městě Praze. Čím novější byty jsou, tím vyšší je jejich cena. Spousta lidí se proto rozhoduje pro koupi starých bytů, které si později sami zrekonstruují.

Nemusíme však kupovat nový byt za přemrštěné ceny jen proto, abychom se cítili jako v novém. Své dokáže taky kvalitní rekonstrukce. Profesionálové z oboru dnes dokáží i ze starého panelákového bytu, který vypadá, že si v něm své odžilo tak pět generací, vykouzlit místo snů. Dnešní doba nabízí spoustu možností. Stačí si jen sednout k internetu, nebo nakoupit pár designových časopisů a najednou člověk neví, co si vybrat.

Na rozdíl od koupi bytu, kde si cenu nemůžeme příliš určit, si u rekonstrukce můžeme předem říct, kolik peněz za ni chceme utratit. I za poměrně skromný rozpočet se dá dnes sehnat hezké vybavení. Nemoderní nábytek už dnes najdeme maximálně na bleším trhu nebo na smetišti. Současné obchody s nábytkem a bytovými doplňky se předhání o to, kdo bude mít modernější a zároveň cenově přijatelnější produkty. A co nezvládneme pomocí nábytku, můžeme dotvořit doplňky. I ty totiž hrají v bytě velmi důležitou roli a dokáží ho dovézt k dokonalosti.

Při rekonstrukci bychom se měli řídit nejen cenou, ale také typem našeho domu a jeho prostory. Ty si můžeme upravit nejen vhodným zvolením barev ale také nábytkem. I z malé garsonky tak můžeme vytvořit vzdušný a přitom útulný byteček.

Když už se někdo rozhodne rekonstruovat, tak to většinou bere od podlahy, a to doslova. Vzhled našeho bytu totiž utváří nejen nábytek a stěny, ale také to, po čem chodíme. Někdo volí parkety, jiný koberec a někteří zase plovoucí podlahu. Možností je dnes nesčetně.

Pokud chceme, aby nám rekonstrukce nějakou dobu vydržela a aby byla provedena opravdu kvalitně, je dobré najmout si na ni firmu, která s tím má zkušenosti. Jednou z takových je třeba firma GLOBAL AGENT, s.r.o., která provádí nejen rekonstrukce, ale také stavby domů.