Kam s ním?

Kam s ním?

Možná jste ve školou povinných letech přečetli známou povídku Jana Nerudy „Kam s ním?“, ve které řešil dilema, jak naložit se starým slamníkem. Úsměvné literární dílo je nadčasové, problémy s odpadem řešíme i dnes, v 21. století. Naštěstí není třeba vozit nepotřebné věci a suť potají a potmě na neveřejné černé skládky a riskovat pokutu. Systém likvidace odpadů je propracovaný, vše funguje celkem dobře, a kdo není pohodlný, svého odpadu se zbaví elegantně a rychle.

Nejtěžší je zlikvidovat stavební materiál a suť při rekonstrukci nebo bourání domu. Cihly, zbytky omítky, dřevěné výztuhy, trámy, stará okna a dveře jsou objemné, těžké a odvozit je osobním autem nebo dodávkou po částech je téměř nemožné. Naštěstí firmy, které se zabývají nákladní dopravou, nabízejí často i odvoz odpadu a přistavení kontejneru. Pod heslem kontejnery Mladá Boleslav se například ukrývá společnost z Bakova nad Jizerou, která provádí demolice, zemní práce a převáží takové materiály, jako je stavební dřevo, trámy, vazby, suť, komunální odpad a eternit. Spolupracuje také s firmami, kterým převeze stavební buňky a stroje. Má i speciální vozidla na odvoz odpadních vod a fekálií. Na telefonu si lze objednat také kontejnerovou dopravu o hmotnosti do 6 tun, za pomoci které se odvážejí sypké materiály, dřevo, beton, zemina a stavební materiály. Je to určitě velmi pohodlné, odpad na stavební parcele dlouho nepřekáží a místo něho se na ní brzy objeví palety s novými komponenty na stavbu.

Někdy se stane, že je potřeba z domu nebo bytu odvézt i jiné věci, které nesouvisejí se stavbou. Jsou to ty případy, kdy likvidujete pozůstalost, kompletně měníte vybavení bytu nebo stěhujete firmu. Potřebujete odvézt větší množství objemného nábytku, skříně, kuchyňské linky, komody, ložnice, válendy, skříně na spisy a jiné věci. Můžete si objednat přistavení kontejneru o různém objemu, v nabídce jsou menší o objemu 6 metrů³ i velké o objemu 20 metrů³ . Do těch se vejde opravdu hodně.

Firma, která se specializuje na odvoz odpadu, dobře ví, kam nepotřebné věci odvézt a jak zajistit jejich ekologickou likvidaci. Některé odpady se třídí, zpracovávají a částečně znovu využívají, jiné poslouží k výrobě tepla.