Jak se staví ocelová hala?

Jak se staví ocelová hala?

Skoro každý si dnes umí představit, jak se staví dům. Koneckonců stavby obyvatelných budov vidíme kolem sebe pořád. Postavit ale takovou ocelovou či betonovou halu, to už může být oříšek. Jejich využití je přitom poměrně široké. Sloužit mohou jako výrobní prostory, garážové stání, nebo třeba skladiště.

U výstavby haly je rozhodně na místě, přenechat jejich realizaci odborníkům a najmout si firmu, která se na výstavbu a dodávku ocelových hal specializuje. Přesto je dobré mít přehled o tom, co všechno nás při stavbě bude čekat a co bychom si měli pohlídat.

Podobně jako k ostatním budovám, i k výstavbě haly je zapotřebí podrobný projekt. Přestože se její konstrukce může zdát na první pohled jednoduchá, čeká nás spousta důležitého rozhodování počínaje rozlohou haly až po výběr nejvhodnějšího materiálu podle způsobu jejího využití. Obzvláště pokud se do podobného projektu pouštíme poprvé, měli bychom si vybrat odborný tým, který nám poskytne poradenství a zajistí i samotnou realizaci výstavby.

Před tím, než se do plánování stavby pustíme, bychom si měli zjistit, zda se na vybraný pozemek nevztahují žádná omezení jako je například výška budovy či normy hluku. Zkontrolovat bychom měli také blízké a příjezdové komunikace a jejich dimenzovanost, aby obstály zvýšený automobilový provoz.

Důležitou součástí je také výstavba inženýrských sítí. Do těch v případě ocelové haly nepatří jen kanalizace, vodovod, plynovod či vedení elektřiny, ale také například centrální vysavače.

Velkou výhodou je, když nám náš dodavatel pomůže i s vyřízením stavebního povolení. Právě to je potom posledním krokem, který nás bude dělit od začátku stavebních a výkopových prací.

Základ ocelové konstrukce musí být schopen unést statické i dynamické zatížení při provozu. Po založení spodní stavby přichází na řadu montáž celkové ocelové konstrukce. Ta je na stavbu dovezena po částech, které se na místě montují v celé kusy. Nakonec je konstrukce opatřena opláštěním. Sendvičové panely se zde montují k rámům, sloupům a vaznicím pomocí šroubů a nýtů. Po celkovém opláštění budovy se do předem připravených otvorů haly vsadí okna, dveře a střešní světlíky, které jsou u těchto typů staveb prakticky nepostradatelné. Pro ještě větší přístup světla do haly si někteří volí prosvětlená vrata.