Jak na úklid po rekonstrukci?

Jak na úklid po rekonstrukci?

Pokud se chystáme na stavbu domu, nebo chceme jen vdechnou nový život starým prostorům našeho domu či bytu pomocí rekonstrukce, přípravu většinou nechceme podcenit. Nejen že si necháme udělat projekt a návrhy možných řešení interiérů často i od několika firem najednou, abychom mohli porovnat výsledek, vybíráme si nejkvalitnější nábytek a spolehlivé stavební firmy, ale musíme mít často také zařízené náhradní bydlení, kde se ubytujeme v době, kdy bude náš dům neobyvatelný. I rekonstrukce jednoho či dvou pokojů totiž dokáže náš domov proměnit na staveniště. Kromě pečlivých příprav nás však čeká také méně příjemná část, kterou je úklid.

Pokud jsme se se stavební firmou nebo řemeslníky předem nedohodli na úklidu po dokončení prací, pravděpodobně nás bude čekat pár perných dnů. Spousta lidí se dnes proto rozhoduje najímat firmy, součástí jejichž práce je i konečný úklid. Někteří si po „akci“ zase najímají úklidové firmy a jiní si, v rámci ušetření, uklidí raději sami.

 

Po dokončení stavebních prací nás čekají hned dva typy úklidu. První, hrubý úklid, provedeme v momentě, kdy jsou prostory dokončené po stavební stránce, a tedy se nebudou již provádět žádné úkony, které mohou způsobit prašnost. Během hrubého úklidu nás čeká odstranění velkého odpadu a nečistot. V tomto případě je dobré využít kontejnerové dopravy nebo jiného způsobu odvozu odpadů.

Služeb kontejnerové či jiné nákladní dopravy můžeme využít také před zahájením rekonstrukce, a to zejména pro vyklízení prostor a odvoz starého nábytku a věcí, které v nově zařízeném bytě již nebudeme potřebovat.

Úklid do čista nám potom pomůže připravit interiér k nastěhování. Vzhledem k tomu, že úklid obnáší především luxování, vytírání podlah, poliček či mytí oken, stavební firmy nám tyto služby většinou nenabídnou. Pokud však na úklid nemáme dost času, nebo se nám do něj jednoduše nechce, můžeme ho přenechat profesionálům a objednat si některou z úklidových firem. Vzhledem k tomu, že jsou stavební práce „úrodnou půdou“ pro prach a jiné nečistoty, je dobré úklid načisto nepodcenit a zbavit prachu skutečně každé zákoutí našeho bytu. V opačném případě by nás přítomnost prachu doma mohla dráždit či nám zbytečně přivodit zdravotní potíže.