Barvy našeho domova mohou vypovědět něco o tom, jací jsme

Barvy našeho domova mohou vypovědět něco o tom, jací jsme

Pořídíme si nový byt či postavíme dům a než se do něj nastěhujeme, potřebujeme si ho vybavit. Styl vybavení našeho bydlení hodně vypovídá něco o naší osobnosti. Protože je náš byt místem, kde se chceme cítit nejvíce pohodlně a sami sebou, při výběru stylu nábytku, obrazů a barev stěn se řídíme hlavně našimi pocity. Určitě jsme všichni zažili ten pocit, když jsme někoho znali a poprvé nás pozval k sobě domů. Najednou jakoby do sebe všechny puzzlíky zapadli a my jsme toho člověka konečně poznali úplně.

V dnešní době je spousta způsobů, jak si náš byt vybavit. Jestli zvolíme styl francouzského provance, přírodní vzhled, kde bude náš jídelní stůl tvořen z jednoho nijak zvlášť nezpracovaného kusu dřeva, barové židličky budou připomínat ledabyle otesané kameny a podobat se budou jen svou výškou a odpočívat budeme v houpacím pytli zavěšeném uprostřed našeho obývacího pokoje u prosklené stěny s výhledem do zahrady. Možná bohužel, možná bohudík, podobně jako dochází ke globalizaci ve světě a pomalu ale jistě se vytrácí jednotlivé specifika každé země, také moderní nábytek začíná být hodně jednotvárný. Lidé se v houfech vydávají do Ikei a podobných obchodů s nábytkem a ve velkém nakupují sériové zboží co nejjednodušších tvarů a barev a pokud možno s co nejjednodušším sestavením.

Co ale zatím zůstává pořád tak nějak osobité jsou barvy našich domovů. Většina lidí volí do každé místnosti domu jinou barvu, ale více méně se stále pohybují kolem určitých odstínů jedné barvy a jí barev příbuzných. A co přesně mohou takové barvy stěn vypovídat?

Podle psychologie barev, barvy mluví takto. Žlutá je barva, která povzbuzuje, osvobozuje, přináší uvolnění, pocit souladu, harmonie, působí vesele a otevřeně, ale může být spojována i s povrchností a přelétavostí. Pokud někdo zvolí výrazně žlutou v barvě citrónové světlé žluti, napovídá to o tom, že se chce bránit uvolnění napětí. Oranžová je slavnostní barva, která vyvolává pocit radosti a je spojena s představou slunce, tepla, zlata, ale může být také spojována s bezcílným a hektickým rozčílením. Modrá barva symbolizuje klid, důvěru, tradice, stálost přetrvávající na věky a matriarchát. S šedou si spojujeme s představou chudoby a pokory. Bílá symbolizuje osvobození, absolutní svobody a nových začátků. Tmavozelená je přátelskou barvou, která nás uklidňuje, chrání, dává pocit bezpečí a naděje.

Barev a jejich kombinací existuje tolik, že samotná naše představivost často nestačí, abychom si představili všemožné barvy a jejich kombinace. Můžeme však navštívit specializované prodejny, jako jsou například Barvy laky Sázava a nechat si škálu možných barev ukázat a posléze i připravit.