Co by byly velké výrobky bez malých dílů

Co by byly velké výrobky bez malých dílů

Často obdivujeme nové modely aut, poslední výkřiky techniky v podobě automatických vysavačů, které se dobíjí sami nebo nejnovějších mobilních telefonů či notebooků, které jsou tak tenké, že je z profilu téměř nevidíme. Za to, že tyto výrobky můžeme používat a obdivovat z cela oprávněně vděčíme jejich vynálezcům, respektive lidem, kteří je vymysleli. Výsledný produkt, který se nám ale dostane do ruky s největší pravděpodobností svého vynálezce ani neviděl. Zato prošel rukama hned několika pracovitých lidí, bez jejichž pomoci by se k nám dost pravděpodobně nikdy nedostal.

Nestále chceme všechno hned a chceme toho hodně. Když přijdeme do supermarketu a regál se zbožím, pro které jsme přišli je prázdný, nemáme daleko ke klení a nadávání. Jakoby se snad ty věci vyráběly a doplňovaly sami. Přitom za nimi stojí pěkný zástup lidí.

Stejně jako „není malých cílů“, není ani podřadné práce. Každá práce má svůj důvod a všechny dohromady postupně utváří svět, ve kterém dnes žijeme. Nebýt architektů, nebyly by stavby tak originální, nebýt stavebních inženýrů, dost možná by nevydržely stát ani týden a nebýt dělníků a řemeslníků, asi by nestály vůbec. Stejně tak je tomu i v jiných odvětvích.

Aby mohla vzniknout třeba i taková zásuvka, je potřeba několik rukou. A co teprve u složitějších věcí, jako je mobilní telefon, počítač nebo třeba auto. V kompletní podobě, v jaké si ho odvážíme domů, rozhodně nevzniklo díky jednomu člověku a už vůbec ne hned. I když je potřeba člověka, který celý mechanismus fungování vymyslí, je stejně tak potřeba lidí, kteří jeho výrobu zorganizují a nakonec také těch, kteří ji uskuteční. Kompletace dílů, jejich třídění či balení je důležitou součástí každé výroby. Všechny velké výtvory se totiž skládají z malých součástek, jejich kompletace vyžaduje vysokou míru zručnosti a pečlivosti. Montážní firmy tedy zaměstnávají obrovské množství lidí s jejichž pomocí se z malých na první pohled bezvýznamných součástek, stávají veledíla.