Odstraňování staveb: Pravidla podle nového stavebního zákona

Odstraňování staveb: Pravidla podle nového stavebního zákona

Tak jako většina materiálních věcí, i stavby nemohou navěky odolávat zubu času a postupně se opotřebovávají. To může dospět do bodu, kdy je stavbu nutné úplně odstranit.
Stejně jako je tomu u procesu stavby, je i u odstraňování budov často nutné získat povolení k odstranění stavby, v závislosti na typu budovy. I v tomto případě ovšem platí jistá pravidla a s novým stavebním zákonem přichází změny.

Žádost o povolení odstranění stavby

Jde-li o stavbu, která obsahuje azbest nebo podléhá povolení, nelze ji odstranit “jen tak”, ale je nutné získat k jejímu odstranění povolení od stavebního úřadu.
V žádosti o takové povolení je nutno uvést hned několik věcí. V prvé řadě je nutné uvést předpokládaný termín zahájení a ukončení bouracích prací a mimo jiné i způsob jejich provádění.
Pokud bude nutné použít při odstraňování i okolní stavby a pozemky, je na místě je v žádosti identifikovat. Rovněž by v žádosti mělo být uvedeno, zda odstraňovaná stavba obsahuje azbest či nikoli.

Povolení o odstranění stavební úřad vydá bez předchozího standardního řízení jako první úkon pouze v případech, kdy se odstranění netýká památek či staveb obsahujících azbest, Zároveň se nesmí její odstranění dotýkat vlastnických nebo jiných práv jiných osob než vlastníka. V tomto případě také nesmí být třeba stanovit podmínky pro odstranění stavby a podmínky k zajištění ochrany veřejných zájmů.

Schválení povolení stavebním úřadem

V případě, že je vše v žádosti o odstranění v pořádku, úřad vydá povolení. V něm stanoví lhůtu pro odstranění stavby, postup a provedení bouracích prací, podmínky k zajištění dodržování technických předpisů a ochrany veřejných zájmů a úpravu pozemku po odstranění stavby. Může zde být zmíněna i povinnost oznámení dosažení určité fáze odstranění stavby za účelem provedení kontrolní prohlídky.
Povolení lze rovněž získat online cestou na Portálu stavebníka.

Když Češi staví “načerno“

Podle stavebního zákona zákon č. 183/2006 Sb., zákon o územním plánování a stavebním řádu (známý spíše jako “stavební zákon”), lze některé stavby začít a dokončit bez stavebního povolení. Toto pravidlo ovšem neplatí pro všechny typy staveb.

V praxi bohužel dochází k realizaci staveb bez stavebního povolení, přestože mu tento proces podléhá. V takovém případě mohou dokonce představovat ohrožení pro své okolí či být závadné z jiných důvodů. V tomto případě pak stavební úřad zahajuje autoritativní řízení o odstranění stavby proti vůli vlastníka.

Podmínky pro nařízení k odstranění stavby

Aby úřad mohl nařídit zahájení odstranění stavby i proti vůli vlastníka, musí stavba splňovat některá z těchto kritérií:
● stav stavby je závadný a ohrožuje život, zdraví nebo bezpečnost osob či zvířat
● stavba či stavební úpravy jsou prováděny bez potřebného stavebního povolení nebo jsou s ním v rozporu
● stavba byla realizována podle povolení, které bylo zrušeno a nebylo vydáno nové
● byla provedena v rozporu s právními předpisy
● stavba nebyla dokončena v době platnosti povolení
● byla provedena v rozporu s platnou územně plánovací dokumentací

Je možné zabránit odstranění stavby?

V některých případech lze odstranění předejít. Pokud například stavba nepodléhá stavebnímu povolení, ale je provedenou nebo prováděnou v rozporu s právními předpisy, nejjednodušší cestou je uvést stavbu do souladu s nimi a zabránit tak jejímu odstranění.

Pokud se jedná o stavbu, která byla provedena v souladu s povolením, které bylo zrušeno, v opakovaném řízení lze vydat nové povolení a stavební úřad tak odstranění stavby nenařídí.

Pokud jste stavbu realizovali tzv. “na černo”, tedy bez stavebního povolení, lze zažádat o dodatečné povolení stavby.

Dodatečné povolení stavby

O této možnosti vás stavební úřad informuje v oznámení o nařízení odstranění. Žádost o povolení musíte podat do 30 dnů ode dne zahájení řízení. Po uplynutí této lhůty již nelze žádost povolit.

Pokud stavba splňuje všechny položky jako v žádosti o standardní stavební povolení, v řízení se pak postupuje obdobně.
Zároveň však nesmí vyžadovat povolení výjimky ze zákazů podle jiných právních předpisů a požadavků na výstavbu.
V případě, že byla uložena pokuta za přestupek v podobě realizace nepovolené stavby, je rovněž nutné jej uhradit. (výše pokuty může činit až 2 000 000,- Kč)

odstranovani staveb bez povolení

Zdroje: Zprávy ČKAIT, Portál stavební správy, E-stav, Ministerstvo pro místní rozvoj