Kvalitní stavba se odvíjí od kvalitního vazníku

Kvalitní stavba se odvíjí od kvalitního vazníku

Začínáte se stavbou domu a teprve si zjišťujete, jak přesně postupovat? Od stabilních základů a rovných zdí je také potřeba zamyslet se nad kvalitním dřevěným vazníkem a dřevěnými krovy. Nepodceňte promyšlení tohoto důležitého komponentu stavby. Není radno je brát na lehkou váhu. Pojďme si představit, co to takový vazník vlastně je a jaké jsou jeho hlavní funkce. 

Co je to vazník?

Vazník neboli vazníkový krov označuje dřevěnou konstrukci, jejíž hlavním úkolem je unést, přenést a rozložit zatížení střešního pláště do obvodové konstrukce. Velikost a tvar vazníku záleží zejména na tvaru půdorysu a tvaru střechy, aby bylo dosažení bezchybnému dosednutí konstrukce. Vazníky jsou zpravidla ze dřeva, které dodá stavbě charakteristickou atmosféru. Nevyužívá se jen v případě stavby rodinných domů, ale i bytových domů, průmyslových a skladových objektů. Kritické faktory pro výběr vazníků se pohybují ve třech rovinách. První je tvar střechy a půdorys objektu. Druhým kritériem je zatížení konstrukce. Celá stavba musí být 100% bezpečná, proto při výběru vazníku musí být rozhodnuto o celkovém zatížení střechy. Zatížení může vzniknout zvolenou krytinou, střešním pláštěm a např. tepelnou izolací. Dobré je také zohlednit povětrnostní vlivy hlavně v zimních měsících, kdy nánosy sněhu mohou střechu také velmi zatížit. Posledním kritériem je lokace stavby. Zde je třeba zohlednit klimatické podmínky v místech, kde se stavba nachází a dle toho celou stavbu přizpůsobit.

Pro kvalitní vazník běžte za specialisty

Pro kvalitního dodavatele o montáž vazníků se můžete obrátit na firmu V A Z B A spol. s r.o.. Nabízí nejen spolehlivou výrobu a montáž krovů a vazníků, ale zaměřují se i na montáž pergol, zahradních domků a střešních krytin. Obraťte se na profesionály a zaručte si bezpečnost staveb.