Získáním koncesní listiny povinnosti nekončí

Získáním koncesní listiny povinnosti nekončí

Internet a jeho možnosti v posledních letech zcela změnily myšlení člověka a jeho přístup k nákupům. Kdysi šel každý do specializovaného obchodu, když se mu doma něco pokazilo, na místě vybíral z omezené nabídky a přístroj si buď sám odvezl autem nebo si dovoz nadměrného zboží objednal. Dnes se do kamenných obchodů chodí méně, daleko častěji lidé vybírají zboží na internetu, aniž by ho předem viděli. Jsou to domácí elektrické spotřebiče, nábytek, koberce, ale také oblečení, obuv, potraviny nebo třeba granule pro psa. Je zkrátka mnohem pohodlnější posadit se před obrazovku, přečíst si pár recenzí nebo se nechat řídit svým vkusem a vybírat podle více či méně podařených fotografií.

Tento způsob nakupování přinesl nebývalý rozvoj autodopravy. Ulice měst a silnice mezi vesnicemi brázdí dodávky, které vozí každodenní nákupy až do bytu, libovolné zboží z e-shopů nebo i větší předměty, které si objednáváme jen několikrát za život. Není proto divu, že se podnikání v tomto oboru stalo velmi rozšířeným způsobem živobytí. Důvodem je nejen poptávka zákazníků, ale také poměrně jednoduchá cesta, jak se k tomuto oboru podnikání dostat. Autodoprava do 3,5 tuny je provozována jen na základě koncesní listiny, kterou vydá příslušný živnostenský úřad. Živnostník nepotřebuje ke své činnosti žádné zvláštní doklady, nemusí splňovat speciální odbornou ani finanční způsobilost. Právo provozovat autodopravu vzniká dnem nabytí moci o udělení koncese a vydáním koncesní listiny, za níž se platí správní poplatek.

Nemá-li začínající podnikatel dostatek prostředků, aby si koupil vlastní auto, může si vzít bankovní úvěr jako každý jiný podnikatel, případně financovat nákup vozidla prostřednictvím leasingové společnosti. Pořídit si dodávku a vyřídit potřebné dokumenty je ale asi ta nejjednodušší část podnikání. Je potřeba sehnat zákazníky, kteří budou za službu platit, je nutné počítat s náklady na naftu, na leasing, na placení daní, na služby účetního, a také na případné opravy vozidla. A také je nutné pravidelně platit sociální pojištění, zdravotní pojištění a povinné ručení.

Autodoprava je o cílevědomosti, spolehlivosti, zodpovědnosti, schopnosti organizace práce a také o trpělivosti. Ne nadarmo se v jedné písničce zpívá – řidič, ten tvrdý chleba má.