Sypký materiál jedině do cisterny

Sypký materiál jedině do cisterny

Potřebujete přepravit materiál, který vyžaduje speciálně upravený nákladní vůz a nedá se naložit jen tak na návěs s plachtou? Poohlédněte se po firmě, která má ve svém vozovém parku cisternové vozy, je dobře vybavená třeba na přepravu volně loženého cementu, granulátů, práškových substrátů a jiných sypkých hmot, má silo cisterny a zkušenosti s cisternovou přepravou sypkých materiálů.

Speciální přeprava je určena nejen pro stavební materiál jako je cement nebo písek, ale také pro popílek, krmné a granulované směsi a dokonce i pro potraviny. Třeba pro mouku. Silo návěsy na sypké materiály mají objem přes třicet nebo i šedesát metrů krychlových a přepraví náklad o váze i několika tun. V horní části mají plnící poklopy, plnící hrdla a další nutné vybavení jako výstupní kužele, výtlačné potrubí, vzduchové potrubí, vakuové ventily a hadice. Cisterny bývají vyrobené z různého materiálu, často se k jejich výrobě používá hliník a šasi hliník. Lakují se polyuretanovou barvou, mívají tlakové vypouštění s provozním tlakem 2.0 bar.

Cisterny používají nápravy s kotoučovými brzdami a pneumatickým pérováním, mají automatické zvedací nápravy s počitadlem kilometrů na střední nápravě a hliníkové zábrany proti bočnímu podjetí. Aby byly dobře přístupné, mají nerezový boční žebřík, který umožňuje nastoupit na cisternu z úrovně terénu, je na nich hliníková lávka nebo i další malé hliníkové lávky okolo vstupu.

U cisteren, učených pro přepravu potravin, je možné najít různá speciální řešení, která umožňují nakládku a vykládku zboží. Cisterny se většinou plní horními plnícími víky a vypouštění probíhá gravitací, kterému napomáhá přetlakování cisterny vzduchem. K vyprázdnění to zpravidla stačí.

Cisterny se čistí na speciálních mycích linkách nebo je do nich možné namontovat čistící systém v podobě nerezového trubkového vedení s rozstřikovacími hlavicemi. Mezi nejčastější příslušenství cisteren patří hasící přístroj, kalibrovaná měřící tyč a vzduchová rampa s manometry a pojistnými ventily.