Musíme garanční prohlídku absolvovat jen v autorizovaném autoservisu?

Musíme garanční prohlídku absolvovat jen v autorizovaném autoservisu?

Stejně jako by lidé měli čas od času podstoupit preventivní lékařskou prohlídku, také auta potřebují jednou za čas nahlédnout v servisu pod karoserii. Většina z nás navštěvuje autoservis jen při potížích. Pravidelně nám slouží autoservis maximálně jako pneuservis při výměně pneumatik, nebo při přípravě na STK. Auta však potřebují pravidelnou péči, a to nejen ta stará. Zatímco ojeté vozy bychom měli pravidelně servisovat proto, aby nám sloužily co nejdéle, nová auta by měly zase absolvovat takzvané garanční prohlídky.

Garanční prohlídka je vlastně povinná kontrola, kterou by auto mělo absolvovat během záruční doby. V případě, že s vozidlem v době určené výrobcem autoservis nenavštívíme, přicházíme tím o záruční lhůtu. Při garanční prohlídce je důležité dodržet nejen správný čas, ale také daný rozsah. Dobu plánované prohlídky stanovuje výrobce buď podle stáří vozidla nebo počtu ujetých kilometrů.

Bohužel neexistuje žádný univerzální metr, který by určoval, kdy a v jakém rozsahu má být prohlídka provedená. Vše závisí pouze na výrobci a konkrétním modelu vozidla. Na garanční prohlídce se kontrolují především důležité součásti auta, jako jsou brzdy, motor či tlumiče a doplňují se důležité kapaliny. Nezřídka kdy je třeba také vyměnit vzduchový, kabinový či palivový filtr auta.

Někteří řidiči se domnívají, že k provedení garanční prohlídky je nezbytné navštívit autorizovaný autoservis. Pokud však bude servis při prohlídce automobilu postupovat přesně podle plánu a požadavků stanovených výrobcem, můžeme prohlídku absolvovat v jakémkoliv autoservise. Výhodou prohlídek v neautorizovaných autoservisech je potom nižší cena. Abychom se vyhnuli tomu, že bude výrobce při uplatňování záruky zpochybňovat provedení prohlídky, je dobré si jednotlivé úkony zdokumentovat.

Možnost provést garanční prohlídku i v neautorizovaném servise, stanovuje takzvaná bloková výjimka. Evropská komise v ní potvrdila, že záruční doba vozidel se nesmí vázat na autorizované autoservisy ani originální náhradní díly. Díky ní mají majitelé nových aut nejen mnohem větší výběr autoservisů, ale také mohou podstatně ušetřit. Služby v „neznačkovém“ servisu stejně jako neznačkové náhradní díly, nám poslouží stejně dobře, a přitom za ně nemusíme dát majlant. Vyzkoušet můžeme například Autoservis Hrnčíř.