Každodenní kontrola manipulační techniky je nutnost

Každodenní kontrola manipulační techniky je nutnost

Manipulační technika tvoří “krevní oběh” mnoha firem. Bez neustálého hemžení celé flotily vozíků tam a zase zpátky si činnost mnoha skladů a provozů nejde vůbec představit. Proto je nutné, aby vše fungovalo, jak má, a to nejen kvůli výkonnosti ale především kvůli bezpečnosti. Úraz zaměstnance a pracovní neschopnost v důsledku špatného provozu nebo zanedbané údržby manipulační techniky pro zaměstnavatele znamená jenom řadu potíží, a proto je nejlepší takovým situacím předcházet.

Jak by vám řekli například v servisu manipulační techniky Ostrava, základem práce s touto technikou je třeba ji využívat jen pro tu činnost, pro kterou je určena a to způsobem, který je v souladu s návodem k obsluze. K poškození techniky nejčastěji dochází kvůli špatné manipulaci s ní, ať už se jedná o přetěžování, příliš rychlou jízdou, jízdou se zvednutým nákladem. Na vině však může být i špatný povrch nebo prostředí ve kterém se technika pohybuje. Preventivní péče a údržba se liší podle konkrétního typu vozíku, jeho vybavení i používání. Uživatel vozíku musí provádět každodenní údržbu a kontrolu podle návodu. Ta by měla zahrnovat vizuální kontrolu zjevných poškození, kontrolu brzd, čistoty agregátů, vzduchového filtru a kontrolu čistoty elektronických prvků a povrchů baterií. Dále je třeba zkontrolovat provozní náplně (oleje a brzdovou kapalinu) matice kol, napnutí řemenů a funkci osvětlení. Zkušenému uživateli tato kontrola nezabere více jak 5 minut a může pomoct předejít vážnějšímu poškození.

Mimo každodenní údržbu je také nutný pravidelný servis techniky. Důležité je zvolit vyškolený servis, který využívá pouze originální náhradní díly. Mnoho servisů v době oprav vašeho vozíku nabízí pronájem manipulační techniky, abyste i v době oprav mohli fungovat naplno.