Doprava si žádá systém a řád

Doprava si žádá systém a řád

Doprava všeho druhu je momentálně jedním ze zásadních aspektů fungování moderní společnosti. Denně vzlétne více než 120 tisíc letadel, jen v Česku se ročně přepraví více než 600 milionů tun zboží a největší nákladní loď má neuvěřitelných 397 metrů na délku a převeze 11 tisíc standardizovaných kontejnerů. Čísla jsou to obrovská a nepředstavitelná, celý svět je neustále v pohybu a nikdy nespí.

Oborem, který má starost, aby vše fungovalo, jak má, zboží se ve správný okamžik dostalo na správné místo a vše proběhlo bez problémů je logistika. Ačkoliv obor jako takový je poměrně nový, její základní principy lidstvo využívá již tisíce let. Žádné válečné tažení se neobešlo bez zásobování a při objevování nových krajů nebo obchodu vždy bylo potřeba přesunout spolu s lidmi i zboží. Pojem logistika pochází od řeckého slova Logos, které znamená řád, pořádek, systém. S objevováním nových kontinentů, vzrůstajícím počtem obyvatel byly nároky na výrobu zboží stále náročnější, a proto musela doprava fungovat stále lépe. V armádách právě logistika rozhodla mnoho bitev a do civilní sféry se přesunula v 60. letech a jejím hlavním cílem je snížit náklady a pomoct tak rozvoji obchodu.

Moderní logistika má mnoho funkcí, a kromě dopravy a skladování zahrnuje i nákup zboží, optimalizaci nákladů, a veškerou organizaci spojenou s tokem materiálů, jako je přebalení zboží, rozdělení dodávek, kontrola kvality, zajištění technické i celní dokumentace a veškeré dopravní manipulace včetně informací o průběhu dopravy. Každá logistická společnost musí mít k dispozici sklady i dopravce a poskytuje jiné služby. Společnost Queenford má pobočky v Jablonci nad Nisou, Rychnově u Jablonce nad Nisou ale i Praze a poskytuje dopravu jak po silnicích, tak letadly a loděmi a dostatek skladovacích prostor.