Topení dřevem je klasika

Topení dřevem je klasika

Posedět si večer u plápolajícího krbu a poslouchat, jak v něm praská dřevo, je moc příjemné. Také vůně nařezaného dřeva dodá domu skvělou atmosféru. Pokud nemáte pravidelného dodavatele paliva, vyzkoušejte firmu Bauing – CZ, s.r.o., která působí v Jihomoravském kraji. Nabízí kvalitní palivové dřevo z buku, dubu a akátu. Objednané dřevo v polosuchém stavu vám dovezou až k domu a pokud si budete přát, tak vám ho i složí. Jednotlivá polena o průměru 10 až 25 centimetrů mají délku 25 až 50 centimetrů. Dřevo se prodává v sypaných prostorových metrech nebo v prostorových metrech rovnaných. Jestliže topíte dřevem často, můžete si objednat i větší množství, na jedno auto se totiž vejde až 15 sypaných prostorových metrů paliva.

A jaké dřevo si vybrat? Samozřejmě záleží na zvyklostech a přání zákazníka, ale je třeba dodat, že každé dřevo má svoje přednosti. Přesto je třeba dodržovat některé zásady. Dřevo by mělo být skladované na krytém, větraném místě, aby dobře vyschlo. Navlhlé dřevo má nižší výhřevnost, protože hodně tepla se spotřebuje na odpaření vody. Uvolňuje se z něj také velké množství dýmu, dehtu a málo plápolá. Ohniště je potom zanesené, v krbových kamnech se znečišťuje žáruvzdorné sklo a ucpává komín. Dřevo do krbu by mělo ideálně vysychat dva roky. Proces vysychání uspíšíte tak, že velká polena naštípete na menší kousky.

Pro topení v krbových kamnech a v krbu se nejvíce hodí tvrdé dřevo, které hoří sálavým plamenem a je z něj velké množství uhlíků, ze kterých sálá teplo celé hodiny. K nejkvalitnějšímu palivu patří buk. Na dobře větraném prostranství rychle vysychá, má výbornou výhřevnost, zůstane po něm velmi malé množství popela. Hodí se do všech krbů, kamen i kotlů. Kulatinu z buku je ale potřeba dobře uskladnit, protože rychle zahnívá. Dubové dřevo hoří pomalu, dává poklidný oheň. Musí se dva roky skladovat nezakryté, aby ho dešťová voda zbavila tříslovin, potom se dá na rok nebo i dva na chráněné místo, aby pořádně proschlo. Hodí se při všechny krby, kamna i dřevoplynové kotle. Nejvyšší výhřevnost má akát, který patří k listnatým stromům s měkkým dřevem. Rychle vysychá, ale dá se s ním topit, i když není úplně vysušený. Hoří rychle, je výborný na zatápění nebo k topení v kotlech a kamnech. Nehodí se však do krbu, protože vystřeluje uhlíky.