Stavební technologie může ovlivnit nejen životnost domu

Stavební technologie může ovlivnit nejen životnost domu

Pokud jednou stavíme rodinný dům, dost pravděpodobně je to na celý život. Ať už v domě zestárneme a dožijeme sami, nebo jej později přenecháme dětem či vnoučatům a přestěhujeme se do menšího bytu, pravděpodobně zůstane alespoň v rodině. Postavit si rodinný dům je snem mnoha lidí bez rozdílu věku, a když už si jednou našetříme dost peněz, abychom náš sen mohli proměnit v realitu, chceme, aby bylo vše přesně podle našich představ.

Při stavbě rodinného domu nás čeká spousta rozhodování, které mohou poměrně zásadně ovlivnit to, jak se nám bude v domě bydlet. Kromě velikosti domu, jeho estetické stránky a počtu pokojů, které se rozhodneme v něm mít, nás čekají také nějaká praktická rozhodnutí, kterým ne vždy musíme stoprocentně rozumět. Jedním z nich je například stavební technologie.

Asi každý dnes ví, že existují nějaké zděné domy z cihel, dřevostavby nebo třeba systémy ztraceného bednění. Ne každý už ale ví, jaké výhody či nevýhody, nám takto postavené domy přináší. Není proto na škodu vyčlenit si nějaké peníze na odbornou konzultaci s projektantem, architektem či stavební firmou, která nám může pomoci učinit správné rozhodnutí.

Zděné stavby z cihel patří k nejznámějším a hojně používaným stavebním technologiím, jelikož vzbuzují dojem stability, bezpečí a dlouhověkosti. Tyto stavby jsou oblíbené také pro svoji vysokou zvukovou izolaci. S tepelnou izolací už to však zase takový výhra není. Přestože se stavby vyznačují poměrně dobrou tepelnou akumulací, je jejich tepelná izolace na hranici dnešních požadavků.

Takzvané pórobetonové tvárnice jsou technologicky velmi podobné stavbám z cihlových bloků. Oproti cihlám je však tento materiál lehčí, což s sebou nese nižší nosnost, horší zvukovou, ale zato lepší tepelnou izolaci. Vzhledem k vysoké nasákavosti pórobetonu je důležitá hydroizolace stavby, a to zejména pod úrovní terénu.

Dřevostavby patří mezi oblíbené stavební technologie zejména v posledních letech. Použití přírodních materiálu a možnost jejich snadné recyklace dnes oslovuje široké publikum. Základem úspěchu u dřevostaveb je kvalitní dřevo. Domy se vyznačují vysokou tepelnou izolací a malou tloušťkou stěn. Nevýhodou tohoto typu staveb je však jejich nižší životnost, oproti zděným stavbám, které vydrží i několik století.