Sklo nebo plexisklo?

Sklo nebo plexisklo?

Sklo je klasický materiál, používaný lidmi po staletí…ale je dokonalý? Protože je sklo velmi křehké a snadno se rozbije, vymýšleli vynálezci, jak vyrobit materiál, který bude mít stejné vlastnosti a přitom bude mít i něco navíc, co křemíkové sklo nemá. Výsledkem jejich práce je polymethylmethaakrylát, známý jako plexisklo nebo akrylátové sklo. Jde o průhledný syntetický polymer s vlastnostmi termoplastu. Připravuje se polymerací v bloku i suspenzí. Plexisklo je čiré a naprosto bezbarvé i v tlustých vrstvách. Odolností předčí všechny běžné termoplasty.

Plexisklo je při vysokých teplotách nad bodem varu kaučukovité a snadno tvarovatelné. Vykazuje i vynikající tvarovou paměť. Propustnost světla je u plexiskla v celém rozsahu spektra. Má dobré mechanické a elektroizolační vlastnosti, odolává vodě, zředěným alkáliím a kyselinám. Rozpouští se v aromatických a chlorovaných uhlovodících, esterech, ketonech a etherech, mechanicky se dá dobře obrábět. Je zdravotně nezávadné a dá se snadno spojovat lepením. Jeho nedostatkem je nízká povrchová tvrdost, protože se snadno poškrábe při kontaktu s tvrdým předmětem. Jde o relativně drahý plast. Využívá se k zasklívání oken dopravních prostředků, na výrobu krytů na přístroje, kancelářské potřeby a hodinová sklíčka. Plexisklo se používá i v zubní protetice, při výrobě měkkých kontaktních čoček a jako transparentní zalévací hmota. Často nahrazuje sklo, protože výrobní náklady na něj jsou nižší, snadno se ohýbá, má nižší hmotnost a je odolné vůči nárazům.

Pražská firma ZEZA se výrobou a prodejem výrobků z plexiskla se zabývá od roku 1992. Výrobní program firmy zahrnuje stojánky, cenové lišty, orientační a informační systémy budov, aranžérské stojánky na šperky, světelnou reklamu a jiné atypické výrobky z plexiskla podle požadavků zákazníka.

Z plexiskla se dělají také sbírkové kasičky a pokladničky a předměty na zakázku. Plexisklo je možné gravírovat a řezat laserem.