Rozvaděče se kontrolují i na dálku

Rozvaděče se kontrolují i na dálku

Elektrikářům určitě není třeba vysvětlovat, co jsou rozvaděče, a k čemu slouží.

Pro ty, jejichž profese je technice na hony vzdálena, jen krátké laické vysvětlení. 

Elektrické rozvaděče jsou skříně, do nichž je zavedeno několik kabelů a které obsahují elektrické přístroje pro jištění, měření a ovládání elektroinstalace. Rozvaděč je prostě takové šikovné zařízení, do něhož vstupuje napájecí kabel s elektřinou a vycházejí z něj další kabely, které vedou k jednotlivým spotřebičům, zásuvkovým a světelným okruhům. Kdybychom rozvaděč v domě neměli, žili bychom jako před staletími a svítili svíčkou nebo loučí.

Rozvaděče pro instalace v budovách mají různou konstrukci. Mohou se montovat do zdi, kabely jsou skryté pod omítkou nebo v dutinách sádrokartonových stěn, nebo také na stěnu. Potom jsou kabely vedeny na povrchu stěn v elektroinstalačních žlabech, elektroinstalačních lištách a trubkách.

Skříně rozvaděčů jsou plastové nebo plechové, dvířka skříní plná a neprůhledná nebo průhledná. Průhledná dvířka jsou výhodnější, protože umožňují kontrolovat stav přístrojů i na dálku. Na první pohled vidíme kontrolky takových zařízení, jako je čerpadlo nebo kotel, jak jsou nastavené spínací hodiny, zda jsou vypnuté chrániče a jističe.

Do suchého prostředí v budovách se dávají běžné rozvaděče, dají se otevřít, protože do nich občas nahlížejí a jednoduché úkony v nich dělají i lidé bez odpovídající elektrotechnické kvalifikace. Ve vlhkém prostředí jsou rozvaděče více chráněné a někdy je odnímatelná přední stěna zaplombovaná.

U vstupu do bytů nebo do kancelářských prostor se instalují elektroměrové rozvaděče, které slouží k měření odebrané elektrické energie. Většinou jsou na veřejně přístupných místech, na chodbách, na plotech a zdech domů. Kdo někdy bydlel v paneláku, určitě zná společné rozvaděče v šedivých skříních, které jsou na každém patře, a jsou v nich elektroměry pro jednotlivé byty. Na veřejně přístupných místech jsou rozvaděče proto, aby pracovníci energetických závodů mohli provádět odečty stavu energie, aniž by museli kontaktovat majitele bytu. V bytových rozvaděčích jsou přístroje, které jsou nezbytné pro chod bytu nebo rodinného domu, jako například jističe, proudové chrániče, přepěťové ochrany, zvonková trafa a třeba také spínací hodiny pro ovládání topení.