Ropa – asi každý z nás tohle slovo alespoň jednou v životě slyšel. Jistě také není pochyb, že valná většina z těchto lidí si pod tímto pojmem představí tekoucí černou kapalinu, jejíž nalezení znamená peníze. Někdo další si představí auto – lépe řečeno to, co jej pohání. V tomto článku se podíváme na to, co to ropa je, jak se získává, k čemu se používá, ale také na její dopady na světovou globální situaci i na otázku, co budeme dělat, až ropa dojde.
Obsah
Co je to ropa?
Jak bylo zmíněno již v úvodu, většině čtenářů se jistě vybaví černá kapalina. Není tomu ovšem úplně tak – ropa může mít světle žlutou až takřka černou barvu. Někoho může překvapit, že ji kromě kapalných uhlovodíků tvoří i ty plynné a pevné a dále se zde nachází i čisté vodíky a síra (v menším množství = cca 4 – 7 %)
Většina vědců se shoduje na tom, že má ropa organický původ, ačkoli v minulosti se kolem této otázky vedla spousta sporů, jelikož větší část jejího složení tvoří alkany, které mohou vznikat jak organicky, tak anorganicky.
Ložiska ropy
Tato směs vzniká velice dlouho – během mnoha milionů let. Z hlediska lidského života se tak jedná o neobnovitelný zdroj. To je bezpochyby jeden z důvodů, proč je tak vzácná. Její ložiska lze nalézt na svrchních částech zemské půdy, tedy v hloubkách od několika set metrů do několika kilometrů. Tyto ložiska jsou nepropustnými vrstvami (většinou jílu, případně lze zde pozorovat jílovce).
Jak se ropa těží?
V první variantě se využívá samotok, tedy přirozený tlak ložiska. Ložisková energie postupně klesá, lze ji však podporovat pomocí vody nebo plynu.
Je-li však ložiskový tlak opravdu malý, přistupuje se k metodě s hlubinnými čerpadly. Těch je hned několik typů:
● táhlicová hlubinná čerpadla (těžba pomocí kozlíků – probíhá mechanickým nasáváním ropy směrem vzhůru)
● vřetenová hlubinná čerpadla – zde je ropa na povrch dostávána pomocí šroubovitého pohybu, díky čemuž je možné získat i velmi viskózní ropu
● elektrická hlubinná čerpadla – v tomto případě je využíváno elektrického odstředivého čerpadla. Díky zvýšenému tlaku se ropa dostává ze země na porch.
Kde se těží ropa?
Je známo, že ropa je ve velkém množství k dispozici zejména v arabských oblastech a v Kanadě. Těží se však i v Rusku a v Africe.
TOP 10 největších producentů ropy na světě:
Těží se ropa v ČR?
Česká republika sice nepatří mezi světové lídry v počtu nalezišť ropy, avšak i mi nějakou tu ropu těžíme, přičemž většina nalezišť je na jižní a severní Moravě – a to v oblastech jako Karpatská předhlubeň, Vídeňská pánev a Český masiv.
Bohužel se naše současná těžba ropy a zemního plynu pohybuje na 6 tisícech barelech ročně, což nepokryje příliš a jsme tedy závislí na dovozu ropy z Ruska.
Budoucnost ropy
V současné chvíli jsou názory rozdílné – jedni tvrdí, že nabídka ropy je v posledních letech vyšší než poptávku, druzí se přiklánějí k názoru, že těžba ropy se blíží ke svému vrcholu.
Právě tohle je jeden z důvodů, proč je např. automobilový průmysl v posledních letech na honbě za hledáním ideálního náhradního řešení pohánění motoru.
Na popularitě získává elektřina. Na trhu se již objevila auta s elektrickým motorem a postupně získávají na oblibě – pro majitele elektromobilů máme článek “Kde najít dobíjecí stanice”.
Rovněž je však taky základní surovinou pro výrobu plastů – ty však v posledních letech zaznamenali velkou nelibost mezi zastánci boje za životní prostředí. Některé značky se uchylují spíše k použití skla a papíru ve své výrobě.
zdroje: ČEZ, O energetice, Muzeum ropy, Kurzy.cz, epet
Kamila Tomková je vášnivou čtenářkou knih – zejména těch s fantasy tématikou, ale nepohrdne ani klasickou literaturou. Ve svém volném čase ráda vaří a zkouší nové recepty, nebo tráví čas se svými nejbližšími a přáteli nad sklenkou dobré kávy či vína. Psaní ji provází od základní školy a snaží se ve svém koníčku stále zdokonalovat.