Máme pocit, že o ní víme všechno, ale většina z nás ani neví jak funguje

Máme pocit, že o ní víme všechno, ale většina z nás ani neví jak funguje

V dnešní době má každý svůj telefon, tablet či počítač a nebo dokonce všechno dohromady. Před pár desítkami let bylo mít telefon, který tehdy připomínal spíše velkou šedou cihlu, výsadou jen pár vyvolených. Lidem z něj stačilo párkrát za týden zatelefonovat případně napsat jednoduchou zprávu. Stejně jako ke každé novince, jejíž fungování je pro normální lidi něco nepochopitelného, přistupovali lidé s uznáním a s respektem. Kdo telefon neměl, strašně po něm toužil a kdo ho měl se o něj staral jako o nejvzácnější klenot.

V dnešní době najdeme telefon v kapse každého člověka a není výjimkou, že někteří mají telefonů i více. Podobně je tomu s počítači a dalšími elektronickými zařízeními. To, že fungují a že prošly obrovským vývojem oceníme už snad jen v obchodě při obdivování nových modelů, ale potom, co si telefon nebo jiný elektronický přístroj přineseme domů, stávají se pro nás všechny jeho funkce naprosto automatickými. Když nám potom přístroj přestane fungovat, vztekáme se, nadáváme na veškerou techniku, ale už zapomínáme, kde bychom byli bez ní.

Podobně jsme na tom s elektrickými spotřebiči. Bez takové mikrovlnné trouby, elektrického sporáku a dalších podobných věcí, bychom se v domácnosti jen těžko obešli.

To, co z elektroniky vidíme je minimum ve srovnání s tím, z čeho všeho se takový přístroj skládá a na jakém principu funguje.

Jednou z věcí, kterou bychom mohli znát i jako ne úplní odborníci a která je součástí elektroniky je takzvaná deska plošných spojů nebo jen „plošný spoj“. Tato deska, která desku svým tvarem skutečně připomíná, je osazována elektronickými součástkami. Tyto součástky potom propojují vodiče vytvořené v tenké kovové destičce na povrchu desky. Plošné spoje jsou využívány pro vytváření elektrických obvodů a nejdeme je prakticky ve všech elektronických zařízeních.

Dalo by se skoro říct, že náš život je s elektronikou už tak nějak propojený. Jsme na ni v podstatě vázaní a ona je zatím alespoň do jisté míry vázaná na nás. Jinými slovy jeden bez druhého bychom dnes jen těžko fungovali. Proto je dobré mít alespoň základní povědomí o tom, jak to funguje „uvnitř“.