I malování může být zábava

I malování může být zábava

Ne nadarmo se říká, že s barvami je svět veselejší. Barvy totiž mají na naši psychiku bohaté účinky. Některé nás uklidňují, jiné nás nabíjí pozitivní energií a další v nás vzbuzují vášeň. Vnímání barev může dokonce ovlivnit to, jak se cítíme fyzicky, jestli je nám teplo nebo zima. Ne snad že bychom díky správně vymalovanému pokoji mohli přestat platit za topení, nicméně jinak budeme teplotu vnímat v místnosti, která bude vymalovaná do ledově modré a jinak zase v pokoji s rudými stěnami. I proto je dobré volit si barvy v místnostech nejen podle toho, jaké se nám líbí, ale také přihlížet k tomu, k jakému účelu bude pokoj sloužit. V křiklavě zelené ložnici si asi příliš neodpočineme, stejně jako nám asi bude připadat zvláštní sprchovat se v koupelně s tmavě červenými stěnami.

Nejen barva zdí ale také barva interiérového nábytku, zahradního posezení nebo třeba barva našeho auta je něco, co budeme denně vídat. I když se nám to možná z prvopočátku zdá jako malichernost, časem by nám špatný výběr barev mohl začít vadit.

Ani ideálně vybrané barvy však nevydrží věčně. Časem mohou vyblednout, začít se loupat a nebo se nám zkrátka jen okoukají. Kvůli tomu však hned nemusíme kupovat nový zahradní nábytek, nebo postavit a zbourat celý plot či příjezdovou bránu. Někdy prostě stačí jen změnit barvu.

Malování nebo natírání asi nepatří mezi oblíbené koníčky nikoho z nás. Vidina obrovského nepořádku, špinavého oblečení a zacákaných věcí od barvy nás často odradí natolik, že s natíráním ani nezačneme. K akci nás často přiměje teprve oprýskaný plot, který vypadá, že se každou chvíli zhroutí k zemi, nebo to nevydrží a opraví se sám. V té chvíli musíme začít jednat.

I když se nábytek ani stěny alespoň zatím sami natřít neumí, existují způsoby, jak si můžeme práci zefektivnit. Zatímco dřív jsme si museli vystačit se štětkou a kýblem plným barvy, s jejichž pomocí jsme hlemýždí rychlostí natírali místo vedle místa, dnes můžeme použít například stříkací pistole. Ty nám spolu s výkonným kompresorem mohou významně usnadnit práci a hlavně zlepšit její výsledek. Zjednoduší nám nanášení barev, laků, glazur nebo třeba také impregnaci. Kromě úspory času se takto vyhneme nevzhledným stopám po štětci nebo nežádanému stékání barvy po stěnách. Při použití stříkací pistole se barva na materiál aplikuje prostřednictvím drobných kapiček, které se následně slévají v souvislý nátěrový film. Tento systém je oblíbený zejména při natírání větších ploch.