Doba betonovo – skleněná

Doba betonovo – skleněná

Architektura se stejně jako všechny ostatní oblasti lidské činnosti vyvíjí v závislosti s dobou a dostupnými technologiemi. Stejně jako třeba oblečení podléhá momentálnímu módnímu vkusu a preferencím doby a pro každé období naší historie je typický jiný styl staveb. Když procházíme městem, v podstatě kráčíme dějinami, všude kolem nás se tyčí domy z jiného období a každé mají co do sebe. Jaké trendy a materiály letí v současné architektuře a co budou hlavní pozůstatky naší doby?

Beton je velmi oblíbeným stavebním materiálem už po velmi dlouhou dobu. Z minulého režimu si jistě všichni vybaví nevkusné betonové obry tvořené z panelů, oprýskanou omítkou vykukující smutně šedý beton a jeho nepřílišnou oblibu kvůli těmto asociacím s ním spojenou. Avšak dnes jak u mohutných kancelářských industriálních hitech budovách, které jsou elegantním spojením skla a betonu, tak u rodinných domů, kde mohou být holé betonové stěny velmi elegantní a dodávat osobité kouzlo. Dnes se bez betonových konstrukcí a betonářských výztuží neobejde takřka žádná stavba, a kromě vhodně použitého moderního estetického hlediska to má především své praktické opodstatnění.

Beton je věčný, nezničí ho ani ty nejdivočejší vrtochy počasí a když je opatřen kovovými výztužemi, jeho nosnost, ohebnost a trvanlivost je ničím nenahraditelná. Navíc nabízí velmi širokou variabilitu tvarů, takže se i architekti při navrhování budovy mohou náležitě vyhrát a výsledky mohou být opravdovými skvosty. Jeho použití se hodí jak do interiéru, tak exteriéru a díky jeho vlastnostem jsou možnosti využití téměř nevyčerpatelné. Monolitické betonové konstrukce jsou základem mnoha domů. Beton nezničí požár ani voda, má velkou pevnost i živnost a snadno se udržuje, což vede i jeho ekonomickým výhodám.