Bez desek plošných spojů by se elektronika neobešla

Bez desek plošných spojů by se elektronika neobešla

V dnešní době je elektronika všude kolem nás. Nejen telefony, které téměř nedáme z ruky, ale i kotelny nebo led osvětlení už řídí v mnoha případech elektronika. Víceméně ve všech složitějších elektronických zařízeních najdete desku plošných spojů, která je osazena jednotlivými elektronickými součástkami propojenými vodiči. Plošné spoje se využívají pro realizaci elektronických obvodů. Návrh plošných spojů a rozvržení jednotlivých vodičů a součástek je pro fungování celku zcela zásadní a při výrobě elektroniky tvoří první nezanedbatelný krok. Návrh vyžaduje komplexní znalosti v oborech technologie a výroby plošných spojů, znalost obvodových součástek a teorie elektromagnetického pole, proto je třeba aby je navrhovali odborníci.

Desky plošných spojů se běžně vyrábí ze sklolaminátové desky opatřené měděnou folií. Na tu se přenese grafický návrh rozmístění součástek a jejich propojení. Součástky se k desce mechanicky upevňují a současně propojují s plošnými spoji pájením. Toho je několik druhů, využívá se selektivní pájení, pájení vlnou, přetavením a bezolovnatým i olovnatým cínem. Součástky mohou být osazovány zručnými pracovníky, kterým v práci pomáhají poloautomatické osazovací linky, nebo výroba a osazování součástek může být zcela automatické. Automatická SMH montáž součástek svým způsobem technologie povrchové montáže napomáhá miniaturizaci a umožňují osazení desek z obou stran.

Většina firem, která se zabývá vývojem a osazováním desek plošných spojů nabízí i další služby s elektronikou související jako jsou například funkční testy nebo lakování a zalévání DPS pro jejich větší klimatickou odolnost.