Klimatizace nám může i zatopit

Klimatizace nám může i zatopit

Důvěrně je známe z aut a hotelových pokojů, doma je už ale používá málokdo. Klimatizací dnes najdeme spoustu různých typů. Když jdeme v létě na dovolenou k moři, asi jen těžko si umíme představit, že by hotelový pokoj, ve kterém budeme ubytovaní, nebyl vybavený klimatizací. Vypsat se v noci jen s otevřeným oknem, aniž bychom se nevzbudili celí zpocení, nebo se v noci 10x nebudili, se zdá být téměř nemožné. Podobně jako si neumíme představit pracovat v kanceláři bez klimatizačního zařízení. Pořídit si ale klimatizaci do vlastního domu nebo bytu se spoustě z nás zdá být jako příliš velký luxus.

To, že zrovna nejsme u moře neznamená, že nám doma nemůže být horko. Obzvláště na vrcholu letní sezóny se u nás teploty často šplhají až k 35 stupňům celsia, což je ve vnitrozemním státě jako je ten náš, opravdu náročné.

Spousta lidí než aby utrácela peníze za klimatizaci, si raději pořídí deset různých neskladných větráků, které rozestaví různě po bytě. Když pomineme estetickou stránku věci, která na kráse bytu příliš nepřidá, tak také praktická stránka věci pokulhává. Tam, kde potřebujeme, aby větrák stál, zrovna nemusí být k dispozici zásuvka a tak se později prodíráme po bytě plném elektrických šňůr a prodlužovaček. Nemluvě o spotřebě energie, kterou současně zapojené elektrické větráky čerpají.

Pokud se rozhodneme pořídit si klimatizaci, nemusí to nutně znamenat velkou „krabici“ zavěšenou u stropu. Klimatizace dnes mohou mít spoustu podob. Navíc moderní klimatizace dnes nemusí vzhled interiéru nijak narušit, naopak ho ještě zpestřit. Novodobé typy klimatizací jsou navrženy designově tak, aby se přizpůsobily vybavení bytu.

Vybrat si můžeme z mobilních klimatizací a těch pevně instalovaných. Výhodou mobilní klimatizace je bezesporu možnost přenášení z místa na místo podle toho, kde ji zrovna potřebujeme včetně míst, kde by instalace pevně zabudované jednotky mohla být problematická.

Výhodou pevně zabudovaných jednotek je zase jejich výrazně ekonomický provoz. Navíc dávno neplatí, že klimatizaci zařízení využijeme jen v horkých letních dnech. Jelikož se jedná o tepelná čerpadla vzduch – vzduch, umožňují klimatizace také funkci vytápění. I když klimatizace není finančně nedostupná, budeme do ní muset investovat o něco víc peněz než do větráků. Když už si tedy toto chladící zařízení pořídíme, je třeba dbát na jeho pravidelný servis a prodlužit si jeho životnost co nejdéle.