Kdy zvolit obrábění CNC?

Kdy zvolit obrábění CNC?

CNC obrábění patří mezi nejrozšířenější metody opracovávání kovů a těší se velké oblibě. Novinky se objevují takřka ze dne na den a jde o velmi rychle se rozvíjející a modernizující oblast, které se věnuje řada firem. Většina z nich provádí obrábění pro externí zákazníky a další firmy, které od nich již opracované výrobky odebírají. I přes řadu nesporných výhod však ne vždy je CNC obrábění ideálním řešením pro daný druh výrobku. Kdy je tato metoda zpracování kovů nezbytná a kdy je lepší využít jiné stroje, výrobní linky nebo automaty?

Záleží především na tvaru obroku, který chceme obráběním získat, ale také na objemu výroby. Při menších sériích a opakující se výrobě jsou CNC stroje skutečně nejvýhodnější variantou. Vždy však záleží především na ekonomické analýze strojních kapacit podniku. Obecně se však dá říct, že nejvíce výhod nasazení CNC strojů přinese, když je nutno součást vyrobit rychle nebo co nejpřesněji. Konkrétně to jsou potom součásti, které by u konvenčních strojů vyžadovaly obrábění na několika různých strojích a s různými podmínkami operací. Dále to jsou součásti se složitými tvary, s prvky definovanými matematickými funkcemi nebo součásti pro opakovanou výrobu.

Dále vyvstává otázka, který z CNC obráběcích strojů zvolit, existuje jich několik druhů, soustružnické, vyvrtávací, frézovací, brousící a několik druhů obráběcích. Liší se i jednotlivé výrobní postupy. V posledních letech se však stroje stávají stále více univerzální a stále častěji používanou metodou je frézování. Kromě frézování samotného zvládají i obrábění otvorů a dutin a je mnoho typů frézovacích operací v závislosti na požadovaném konečném tvaru.