Stavba sklepa: Postup, jak postavit sklep v zemi svépomocí

Stavba sklepa: Postup, jak postavit sklep v zemi svépomocí

Možná vám to tehdy přišlo zbytečné, náklady na stavbu vašeho rodinného domu jste se rozhodli nenavyšovat a suterén jste nakonec nepostavili. Možná jste se jen nastěhovali do domu, který nikdy podsklepený nebyl. V každém případě se nyní nejspíš nacházíte v situaci, kdy vaše zahrada přináší bohatou úrodu ovoce a zeleniny, vaše spíž, lednice a ostatní úložné prostory jsou naplněné k prasknutí, a vy už věci nemáte kam dávat. Naštěstí pro vás máme řešení v podobě DIY projektu s názvem Stavba sklepa svépomocí!

Jak postavit sklep v zemi? Jak vybetonovat sklep? A jak hluboko kopat sklep, aby splnil všechny funkce? Podívejte se na náš návod, jak postavit sklep svépomocí.

Proč mít sklep?

Ačkoliv je v dnešní době většina novostaveb nepodsklepených, dříve či později majitelé rodinných domů určitě ocení další úložné prostory. Ať už proto, že nemáte kam dávat vypěstované plodiny z vaší zahrádky, zavařeniny a víno, nebo proto, že vám chybí místo na vaše nářadí, příslušenství a harampádí.

Stavba sklepa versus legislativa

Než se pustíte do stavby sklepa svépomocí, nejprve je nutné stanovit přesné rozměry vašeho budoucího zahradního sklípku. Jedná se totiž o stavbu jako každou jinou, tudíž čeští zákonodárci vyžadují dodržení přesných postupů. Vaším pomocníkem bude zákon č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon). V lednu 2024 vejde v účinnost jeho novela – zákon č. 283/2021 Sb., stavební zákon.

Kdy potřebujete na sklep stavební povolení? A kdy stačí na sklep ohláška?

  • Sklep nevyžaduje stavební povolení, ani ohlášení:
    • Jestliže to bude nepodsklepená stavba o jednom nadzemním podlaží o rozloze maximálně 25 m2 zastavěné plochy, nepřesáhne výšku 5 metrů a nebude sloužit k bydlení a dalším účelům uvedených v § 103 odst. 1 písm. f) bod 1.
  • Sklep vyžaduje ohlášení:
    • Jestliže to bude stavba o maximální rozloze 70 m2 zastavěné plochy a nebude vyšší než 5 metrů, bude podsklepená nejvýše do hloubky 3 m a bude mít jedno nadzemní podlaží dle § 104 odst. 1 písm. d).
  • Sklep vyžaduje stavební povolení:
    • Jestliže to bude stavba o rozloze nad 70 m2 zastavěné plochy, přesáhne výšku 5 metrů a bude podsklepená do hloubky více než 3 metrů.

Izolace sklepa

Kde postavit sklep?

Jakmile máte přesné rozměry vašeho sklepa a úřady máte oběhané, nyní je na řadě výběr vhodného umístění. U stavby sklepa je třeba vzít v potaz jeho přesného umístění a znát stav podloží.

Vyhýbejte se místům v těsné blízkosti vodních toků. Znamená to výskyt spodní vody, což může napáchat víc škody než užitku. Nevybírejte ani úpatí svahu, které je problematické kvůli dešťové vodě, ani skalnaté podloží. Pod svahem, kde stojí jiná stavba, nebo v místech s nestabilní navážkou byste čelili nákladnému a dlouhodobému zpevňování a zajišťování před ujížděním půdy.

Ideálním místem, kde vybudovat sklep, je nepodmáčené místo, nejlépe v mírně svažitém terénu či na úplné rovině. Posledním krokem je nákres přesného nárysu a půdorysu sklepa a pustit se do práce.

Až budete přemýšlet, jakým směrem budete chtít vstup do sklepa, vezměte v úvahu světové strany. Vstup do sklepa by neměl směřovat k jihu, ani severu. Severní strana je problematická v zimě, kdy na vchod může nasněžit vysoká vrstva sněhu. Jižní strana bývá problematická hlavně v letních měsících, kdy je slunce nejsilnější a zbytečně by sklep ohřívalo. Nyní se podíváme na postup, jak vybudovat sklep.

Stavba sklepa svépomocí

Jak postavit sklep v zemi? Každá stavba, tudíž i váš budoucí sklep, musí stát na pevných základech. Na řadu přichází výkopové práce a bagrování. Nevíte, jak hluboko kopat sklep? Jestliže nemáte stavební povolení, ani ohlášku, vykopejte přibližně 20 cm hluboký základ, který později vybetonujete. Pokud jste obstarali ohlášení od úřadu, musí být sklep v hloubce nejvýše 3 metry. Hlubší by byla stavba možná pouze se stavebním povolením.

Obecně se doporučuje hloubit obvodové pásy alespoň o 20 cm do šířky na všech stranách a do hloubky víc, než má váš sklep. Důvodem je budoucí betonování. Následně připravte sklepu podloží, ideálně ze zhutněné a vyrovnané vrstvy kameniva, typicky 10 cm vysoké s frakcí 8/16.

Jak vybetonovat sklep? Jak namíchat beton svépomocí, o tom jsme se rozepsali ve článku na tomto odkaze. Vykopané základové pasy vylijte betonem. Na pasy po úplném zatuhnutí poklaďte ztracené bednění, které vytvoří železobetonovou vanu, jež nepropouští vodu. Podél tří stran základů budoucího sklepa položte drenážní roury a vyveďte je mimo sklep. V případě vydatnějších dešťů budou zachycovat a odvádět spodní vodu. Podlahu sklepu je tak vhodné mírně spádovat směrem ke dveřím.

stavba sklepa svepomoci

Podlahu stačí dokonale zhutnit nebo zasypat vrstvou štěrku a položit na ni zámkovou dlažbu. U stropu je ideální sáhnout po nějakém z běžně dostupných stropních systémů. Můžete jej také podšalovat a vybetonovat s armováním kari sítí. Strop se následně stejně jako zbytek stavby opatří hydroizolací a podle potřeby zasype. Vhodná výška zásypu je alespoň 80 cm.

Pokud budete ve sklípku elektřinu, postačí rozvody před dokončením sklepu natáhnout do ochranných lišt po stěnách. Nezapomeňte také na větrání, které se nejčastěji řeší kombinací větrací mřížky a šachty ve stropě. Chcete-li ve sklípku uchovávat ovoce i zeleninu zároveň, je vhodné rozdělit sklep ještě příčkou.

Izolace sklepa

V případě stavby vlhkého sklípku stačí odizolovat zdivo od základu pomocí asfaltových pasů. Po zatuhnutí základových pasů se můžete pustit do stavby obvodových zdí. Máte na výběr různé materiály – přírodní kámen, nejrůznější prefabrikované tvarovky nebo cihly.

Nejčastější volbou je stavba zdí ze ztraceného bednění vylitého betonem. Pokud se vám podaří zdi dokonale vylít a zhutnit, nebude už nutné vnější stranu opatřovat hydroizolací. V opačném případě, či při volbě jiného materiálu než železobetonu, je však hydroizolace nezbytná.