Přestože momentálně je na našem území zima, letos se nese spíše v duchu mlhy a Vánoce byly opět na blátě. Může se tak stát, že i v tomto období nás zastihnou bouřky. A pokud ne dnes, na jaře se na ně jistě můžeme “těšit”. Brát blesky na lehkou váhu není na místě.
Dokážou napáchat velké škody a je na místě před nimi chránit váš majetek. Výjimkou není zejména ochrana vašeho domu. K ochraně před blesky tak může pomoci hromosvod. V dnešním článku si povíme, jak se takový hromosvod svépomocí staví a jakým způsobem chrání dům před hromy a blesky.
Obsah
Co je to hromosvod?
Hromosvod (též nazývaný slovem “bleskosvod”) je zařízení určené k vytvoření umělé vodivé cesty pro zachycení a svedení bleskového výboje do země. Slouží k ochraně budov a dalších objektů před tepelnými a mechanickými účinky blesku, čímž zamezuje vzniku požárů nebo jejich strukturálnímu poškození. Řadíme ho tedy k systémům pro vnější ochranu před bleskem.
Kde se hromosvod vzal?
Bleskosvod vynalezl v polovině 18. století Prokop Diviš, český fyzik a vynálezce, jehož přínos k nauce o elektřině došel k mezinárodnímu uznání. Ve světě se však taktéž mluví o Benjaminu Franklinovi, který kolem roku 1750 prováděl podobné experimenty jako Diviš. První hromosvod na území Českého království se objevil, jenž se objevil na stavbě, byl umístěn na zámku v Měšicích a to roku 1775.
Jak hromosvod funguje
Během bouřky, kdy dojde k překročení elektrické pevnosti vzduchové vrstvy vlivem rozdílů elektrických potenciálů mezi zemí a mrakem, vzniká bleskový výboj. Jedná se o krátký intenzivní jev, který má tendenci zasahovat vyvýšené objekty a předměty z vodivých materiálů.
Tento princip vzniku a směrování bleskových výbojů je základem konstrukce hromosvodu (nebo bleskosvodu), který funguje jako pomyslná „vábnička“ pro blesk. Pokud je dům vybaven hromosvodem, blesk s vysokou pravděpodobností zasáhne právě toto zařízení, čímž ochrání střešní krytinu a další konstrukční části objektu.
Z čeho se skládá?
Hromosvod má v podstatě 4 hlavní části:
- jímací zařízení, které slouží k zachycení bleskového výboje,
- několik svodů
- uzemňovač, jež tvoří spolehlivé vodivé spojení se zemí
- zkušební svorky
Proč hromosvod používat?
Hromosvod se umisťuje zejména na objektech, kde při výboji/zásahu bleskem hrozí následující:
- ohrožení zdraví nebo života osob (bytové domy, nemocnice, školy)
- porucha (elektrárny, plynárny, vodárny, nádraží)
- hospodářské či kulturní škody (výrobní haly, muzea, archivy)
- ohrožení sousedních objektů požárem v případě zásahu
Instalace hromosvodu svépomocí krok za krokem
Instalace hromosvodu je procesem, jenž vyžaduje pečlivé plánování a odborné znalosti, měl by ho tedy v nejlepším případě provádět zkušený a kvalifikovaný elektrikář, aby se zamezilo úrazu.
Nicméně pojďme si ve stručnosti povědět, jak se hromosvod instaluje krok za krokem.
- Posouzení rizik
Před instalací je nutné analyzovat okolí, výšku budovy, typ střechy a další faktory ovlivňující riziko úderu blesku. Na základě analýzy se zvolí vhodný typ hromosvodu. - Výběr materiálu
Hromosvody se vyrábí z mědi, hliníku nebo pozinkované oceli. Měď je odolná a vodivá, hliník lehčí a levnější, ocel cenově dostupná, ale méně odolná vůči korozi. - Instalace jímací tyče
Jímací tyč se umisťuje na nejvyšší bod budovy a musí pokrýt celou střechu. U větších staveb může být potřeba více tyčí. - Instalace svodů
Svody vedou výboj k uzemnění, musí být co nejkratší, pevně připevněné k budově a chráněny před poškozením. - Uzemnění
Zajišťuje bezpečné svedení výboje do země. Uzemnění musí splňovat normy a mít dostatečnou vodivost, případně se doplní více uzemňovacích bodů.
Je instalace hromosvodu povinná?
Hromosvod by měl, dle platné vyhlášky, mít každý objekt, kde hrozí ohrožení života, zdraví nebo větší škody, včetně rodinných a bytových domů.
Stavební úřad kontroluje hromosvod při kolaudaci. Pokud váš dům dlouho neprošel změnou vyžadující stavební řízení, může se stát, že ho nemáte, a za to nehrozí žádný postih. U menších staveb se hromosvod nevyžaduje, zvláště pokud jsou v okolí vyšší budovy s ochranou.
Kolik mě to bude stát?
Cena výroby hromosvodu se pohybuje od 15 000 – 35 000 Kč, záleží na mnoha faktorech včetně velikosti budovy. Každých 5 let je navíc doporučeno provádět pravidelné kontroly, za které si profesionálové účtují něco kolem 3 500 Kč.
Instalace hromosvodu vyžaduje určité odborné znalosti, základní principy a postupy lze ovšem pochopit i svépomocí. Důležité je mít na paměti, že správně nainstalovaný hromosvod může zabránit vážným škodám na majetku i ohrožení života. Pokud si však nejste jisti svou zručností nebo technickými detaily, neváhejte se obrátit na odborníky.
Zdroje: K&V elektro, Hromosvody Těšínský, Izomat stavebniny, Nejstav , Rixo, Daibau
Kamila Tomková je vášnivou čtenářkou knih – zejména těch s fantasy tématikou, ale nepohrdne ani klasickou literaturou. Ve svém volném čase ráda vaří a zkouší nové recepty, nebo tráví čas se svými nejbližšími a přáteli nad sklenkou dobré kávy či vína. Psaní ji provází od základní školy a snaží se ve svém koníčku stále zdokonalovat.