Dům ve svahu, zvládnete to postavit?

Dům ve svahu, zvládnete to postavit?

Pokud chcete nový domov postavit ve svahu, například nějakou chatu v horách či na dům na kopci, potřebujete opravdu dobrého architekta a kvalitní vrtací práce při stavbě základů domu. Cena takových základů bude pravděpodobně vyšší, než kdyby dům stál obyčejně na rovině. Výhodou Česka ale je, že se nemusíme bát zemětřesení, které mohou budovy postavené takovým způsobem ohrozit nejvíce. Důležité je samozřejmě vědět, jaká zemina či skála se bude pod základy budoucího domu nacházet, je potřeba nechat provést typologický průzkum na zjištění úhlů svahu, zjistit stabilitu svahu a jaké laterální zemské napětí bude působit na budoucí stěny sklepa. Naprosto nevhodná místa na zastavění obecně jsou velmi vlhká, rašelinová či poddolovaná místa. Problém také může dělat blízký potůček nebo říčka. Nikdy nevíte, kam až se voda z něj pod vodními kanály může dostat.

Zjistit informace také můžete od sousedů, pokud kousek od vašeho vysněného místa někdo stavěl, tak spoustu informací už má. Pokud takového souseda najdete, můžete se ho také zeptat jaké je v jeho domě použito základové kotvení, jak se měnila krajina kopce v minulosti, a nakonec jaká je historie svahových poruch v oblasti. Shrnuto a podtrženo, je důležité dbát na samotné zemní práce při stavění základů.

Může se zdát, že bydlení ve svahu má samé problémy a žádné bonusy. Není tomu tak. Může vás překvapit, na jak prudkém svahu lze postavit dům a menší úhel nedělá velké problémy. Cena za metr čtvereční stavební plochy může být na takovém místě výrazně nižší. No a pokud přijde povodeň, či se výrazně zvedne hladina moře, jak někteří vědci předurčují, je lepší bydlet na kopci než někde v rovném údolí. Pokud tedy potřebujete kvalitní podobné, či jakékoliv jiné, zemní či vrací práce, oslovte Pavla Černého.