Od pluhu po traktory

Od pluhu po traktory

Kdo by neznal pověstného prvního českého panovníka Přemysla Oráče. Podle legendy po podle Libušina proroctví našli, jak pluhem se dvěma volky orá pole. Už jen podle této legendy jde usuzovat, jak zcela zásadní bylo pro naše předky zemědělství a jak vyspělá v době vzniku legendy byla zemědělská technika.  A nejen v našich dějinách se vyskytuje legenda, kde má ústřední roli zemědělec. A legenda spojená se zemědělstvím se neobjevuje jen v naší historii. Podle pověsti byl Řím založen Romulem tak, že s pluhem vyznačil hranice města.

Co se týká zemědělské techniky a obdělávání polí, jednalo se o jeden z největších pokroků lidstva a jeho významný vzestup. Zpočátku však byly zemědělské stroje velmi primitivní, motyky, rýče nebo kamenné sekery. Objev bronzu a železa měl význam nejen pro boj a výrobu zbraní, ale i pro zemědělství, a především výrobu a funkčnost nástrojů. V mnohém zemědělství rozvinuli Římané, kteří mnoho nástrojů vylepšili. Během středověku zemědělství v mnohém stagnovalo a sázelo se na osvědčené postupy a příliš novinek se neobjevilo.

Až v době osvícenství přišel velký přelom a mnoho novinek. V českých zemích si významný úspěch připsalo ruchadlo bratří Veverkových, které kypřilo i obracelo půdu zároveň. S průmyslovou revolucí souvisí i zavádění zemědělských strojů. Za jejich rozvoj z části vděčíme americkému způsobu zemědělství, kdy obrovské lány půdy neměl kdo obdělávat, a tak se snažili přicházet s mnoha technickými vynálezy, které práci usnadní. ani dnes se pokrok v tomto odvětví nezastavuje, zemědělské stroje jsou čím dál výkonnější a praktičtější, v mnoha odvětvích dochází k automatizaci a zemědělské služby jsou opravdu různorodé. Zemědělské stroje je možné si pronajmout, mnoho odvětví se zabývá jednotlivými činnostmi a stále je pro nás zemědělství důležitým zdrojem obživy i spolutvůrcem ekonomiky.