Nákladní vozy Tatra jsou tu s námi už více než sto let

Nákladní vozy Tatra jsou tu s námi už více než sto let

Když se řekne Tatra, většina z nás si představí robustní nákladní auta se silným motorem a osmi koly. Ne každý však ví, že se vznik této automobilky datuje zhruba 170 let do minulosti a že dopravním prostředkem, který předcházel výrobě známých nákladních vozů, byl kočár. Kočáry se začaly po silnicích prohánět už v roce 1850 v Kopřivnici a první nákladní vůz se spalovacím motorem spatřil světlo světa roku 1898.

Název Tatra si však automobily vysloužily až v roce 1919 v souvislosti s realizovanými náročnými jízdními zkouškami, které musela auta absolvovat ve Vysokých Tatrách. Tato automobilka, která vznikla na území bývalé československé republiky, je dnes druhou nejstarší dodnes existující automobilkou na světe. Přestože už v době svého vzniku byla Tatra v Evropě známá značka, dnes se před firmou otevírají i největší světové trhy. To vše se automobilce daří především díky tomu, že zachovává své poctivé výrobní tradice, které kombinuje s nejnovějšími technologiemi ze světa automobilového průmyslu.

Podobně historicky bohatá je také firma s dnešním názvem AB Autoboss, která v roce 1926 uzavřela smlouvu o zastoupení kopřivnické Tatry pro Český Těšín a širší okolí firmou Auto Tománek. Tehdy se začala psát historie dnes už téměř stoleté spolupráce společnosti AB Autoboss s.r.o. s výrobcem nákladních automobilů Tatra. Firma se specializuje na prodej náhradních dílů, opravy a servis všech nákladních vozidel Tatra. V průběhu minulého století prošla firma řadou změn a modernizací v oblasti servisu a v roce 1992 vybudovala firma nový moderní areál, jehož součástí je autosalon, sklad, prodejna náhradních dílů a autoservis. Kromě záručního a pozáručního servisu vozidel nabízí firma také přestavby automobilů, a to včetně zajištění potřebné legislativy.

Firma provádí také dodatečné úpravy a vylepšení již používaných vozů. Mezi ty patří například účelové nástavby Tatra Trucks v podobě jeřábů, lesovozů, autodomíchávačů či valníkových a sklápěcích plošin. Do vašeho vozu vám AB Autoboss s.r.o. může také nainstalovat systém sledování vozidel, centrální mazání vozidel či průtokoměr. Firma dále nabízí také zapůjčení předváděcích vozidel do provozních zkoušek.

U AB Autoboss můžete zakoupit kompletní sortiment originálních náhradních dílů Tatra, které firma dováží ve vlastních nákladech po České republice, Polsku i Slovensku. Firma je také prodejcem vylepšených nákladních aut TATRA PHOENIX Euro 6, které mají přizpůsobený podvozek k pohybu v těch nejtěžších terénních podmínkách. Díky zvýšené odolnosti proti vlivům okolního prostředí nedochází v provozu k poškození hnací hřídele. Díky ochraně centrální nosnou rourou mají vozy navíc velmi jednoduchou údržbu hnacího traktu, který nám může nabídnout prodlouženou záruku.