Kam se vší tou hlínou?

Kam se vší tou hlínou?

Pokud stavíme rodinný dům, rozšiřujeme si prostory naší firmy či zvelebujeme naší zahradu, první, co řešíme, pokud si neděláme návrh sami, jsou služby architekta. Potom, co je návrh na naši stavbu hotový, hledáme způsob, jak návrh, který je zatím na papíře realizovat. Pro tyto účely si najímáme stavební firmu, která nám stavbu zajistí buď kompletně, jako takzvanou stavbu na klíč, nebo si sháníme na jednotlivé úkony specializované firmy. Další, třetí, možností, která je dnes kvůli nedostatku času čím dál méně využívána je, že si vše postavíme svépomoci. I v tomto případě, ale budeme jistě potřebovat zapůjčit alespoň nějakou techniku, ideálně s vyškoleným personálem, který s ní umí pracovat. Jedná se především o zemní a výkopové práce. K těmto účelům se většinou využívá bagr, který však bez profesionálního bagristy ztrácí svůj význam. Pokud tedy náhodou nejsme profesionální bagristé a nemáme v garáži zaparkovanou tatru, jsme vždy alespoň částečně odkázaní na pomoc firem se stavebními stroji.

Bagr nám sice díru vykope, ale otázkou je, co potom uděláme s tunami vykopané hlíny, které nám leží na zahradě? V tomto případě využijeme služeb nákladní dopravy, která nám materiál ze stavby vyveze. Nákladních vozů existuje nespočet typů, pro naše účely ale volíme ty, které mají sklápěcí návěsy. Pokud nekopete zrovna díru na základovou desku pro váš dům, ale provádíte jen menší zásahy do půdy kvůli nějakým úpravám, můžete si zapůjčit jen menší sklápěč, který zapojíte i za osobní automobil.

Způsobů, jak přepravovat sypký materiál je více, vše se však odvíjí hlavně od druhu a množství přepravovaného materiálu. Naštěstí je na trhu spousta firem s nákladní autodopravou, ze kterých si můžeme směle vybírat. Ať už tedy potřebujeme vyvézt zeminu ze stavby, zajistit přepravu obalovaných směsí či dopravit betonové směsi na stavbu, určitě najdeme firmu, která nám vše tohle zajistí.