Jak vybrat ideální přívěs a jaké řidičské oprávnění k němu potřebujeme?

Jak vybrat ideální přívěs a jaké řidičské oprávnění k němu potřebujeme?

Na to, abychom byli schopni převézt rozměrnější náklad, ještě nemusíme kupovat dodávku. Praktickým pomocníkem pro přepravu nábytku, zvířat nebo třeba stavebního materiálu, může být přívěsný vozík.

Firma AGADOS, s.r.o. nabízí široký výběr hobby i profesionálních přívěsů a přepravníků. Ať už jste nadšenými zahrádkáři nebo podnikateli, kteří potřebují čas od času dopravit zboží ke klientovi, ze sortimentu firmy si zkrátka vyberete. Tým zkušených odborníků vám poradí s výběrem toho nejlepšího přívěsu na míru vašeho nákladu. Výběr přívěsu by se měl řídit několika kritérii.

Kromě hmotnosti a velikosti převáženého nákladu hraje roli také stabilní rozložení jeho váhy, které je pro bezpečnou přepravu klíčové. Pokud například víme, že budeme často převážet delší náklad jako jsou například kovové tyče, je vhodné zvolit delší přívěs s otevíracím čelem. Před koupí přívěsného vozíku je taky dobré položit si otázku, kde budeme přívěs u domu parkovat, či kolik prostoru na manipulaci s ním máme. Dále bychom se měli rozhodnout, zda budeme chtít brzděný či nebrzděný přívěs. Na tohle kritérium má zásadní vliv především váha nákladu, který chceme přepravovat. Brzděné přívěsy jsou vhodné pro těžší náklady, a navíc šetří brzdnou dráhu našeho automobilu. Na druhou stranu jsou ale finančně nákladnější.

Zatímco profesionální přívěsné vozíky se využívají především pro těžké náklady v podobě velkých strojů či aut a jejich nároky na kvalitu i cenu jsou tak poměrně vysoké, hobby vozíky nám nabídnou poměrně univerzální využití za příznivou cenu. Při výběru přívěsu je však také třeba dbát na materiál, který budeme převážet. Pro převoz sypkých materiálů můžeme využít sklopných přívěsů a pro převoz dopravních prostředků zase přívěsy opatřené nájezdy.

Pozor bychom si však měli dát na platné řidičské oprávnění, které nám umožňuje přívěs za autem vozit. Zatímco na některé přívěsy nám stačí řidičské oprávnění skupiny B, manipulace s jinými vyžaduje oprávnění B96 či B+E.

Pokud se chceme na silnice vydat s přívěsem, aniž bychom před tím museli absolvovat doplňující řidičský kurz a jízdní zkoušky, nesmí hmotnost našeho přívěsu přesáhnout 750 kilogramů za současné hmotnosti auta, která nepřevyšuje 3 500 kilogramů. Hmotnost přívěsu může být vyšší než 750 kilogramů pouze v případě, že celková hmotnost soupravy, tedy vozíku a auta, nepřevyšuje 3 500 kilogramů. V případě vyšší hmotnosti je nutné si dodělat výcvik, který doplní naše stávající řidičské oprávnění skupiny B.