Budujeme zahradu

Budujeme zahradu

Kdo má to štěstí a má u domu zahradu, náležitě si na ní zakládá. Mít svůj kousek přírody přímo za domem, ideálně s bazénem, pergolou pro letní grilovačky a pár záhonky s oblíbeným ovocem a zeleninou se sen mnohých. Taková zahrada si však také žádá mnoho práce a úsilí, než je přesně podle našich představ, a i tak je neustále co upravovat a předělávat. Na začátku celého procesu stejně jako u všeho stojí plánování. Chce to dopředu si promyslet, kudy povedou chodníčky, jestli chcete bazén nebo jezírko, kde budou úrodné záhonky a tak dále.

Pokud zároveň i stavíte dům a pak se chystáte na realizaci zahrady, nevyplatí se zeminu vykopanou při budování základů domu odvážet. Půda je velice cenná, může se vám ještě hodit právě při úpravě terénu zahrady a je zbytečné ji potom znovu kupovat a nechat dovážet.  Ovšem pokud pro svou zahradu plánujete rozsáhlejší terénní práce, budete potřebovat těžkou techniku u výkopových a zemních prací. Ty zahrnují zpravidla vše od realizace zpevněných ploch, provedení drenáže až po výkop pro bazén nebo jezírko. Výkopem pro bazén se vyplatí začínat a stejně jako zeminu ze základů z domu si vybagrovaný materiál nechat na později. Na to je nejlepší nechat si přistavit kontejner k domu a přebytečnou podorniční vrstvu případně nechat odvézt až po dokončení věch úprav.

Po výkopech na bazén je dobré zbudovat všechny cesty, které se většinou skládají z několika vrstev, a i při jejich budování velmi pomůže těžká technika, která by později mohla poničit trávník. A že to všechno zní hodně složitě? Nezoufejte, je mnoho firem, které se postarají o všechno, od výkopových prací, přes přistavení kontejneru až po odvoz suti a odpadů ze stavby. Doprava a zemní práce Benešov nabízejí ještě navíc údržbu zahrad a zeleně, prodej stavebního materiálu a demoliční práce.