Práškové lakování je moderním a stále využívanějším způsobem úpravy povrchu kovů, ale i dalších materiálů. Jeho základním principem, jak už název napovídá, je nanášení práškové barvy na povrch dílce, který je následně vytvrzen v peci. Materiál musí být nejdříve důkladně očištěn a odmaštěn, některé firmy k tomu využívají tryskání, jiné chemickou předúpravu povrchu. Prášková barva je složena z pryskyřice, aditiv, pigmentů a případně tvrdidel. Výhodou těchto barev je to, že jsou okamžitě připraveny k použití, není třeba žádný ch ředidel a díky tryskání nezůstávají v plechovce žádné nevyužité zbytky, díky tomu je práškové lakování ekologičtější ale i ekonomičtější.
Práškové lakovny poté využívají technologii stlačeného vzduchu, který se smísí s práškem a vytvoří tekutou směs. Proto, aby prášek zůstal na materiálu se využívá elektrostatická energie. Nemusíte vzpomínat na hodiny fyziky, elektrostatika je jev, kdy se opačně nabité částice vzájemně přitahují. Částice na práškové lakování se mohou nabíjet buď pomocí elektrody vysokého napětí, která je umístěna v ústí aplikační pistole, nebo pomocí tření v aplikační pistoli a hadicích. První zmíněný způsob není vhodný pro lakování dílců s hlubokými záhlubněmi. Nakonec je potřeba nalakované výrovky vypálit, aby se barva přichytila k materiálu.
Tímto způsobem je možné upravovat nejrůznější výrobky, pračky, ledničky, venkovní nábytek, věšáky, kancelářský nábytek ale i produkty pro automobilový průmysl nebo stavební techniku. Lakovaná vrstva je velmi odolná vůči oloupání se, poškrábání ale i proti chemikáliím, chrání výrobek před rzí a barva je šetrná k do provozů s náročnými podmínkami.