Tisíce využití dřeva

Tisíce využití dřeva

Málokterá surovina může být zároveň topivem i základním stavebním prvkem domů, použita na výrobu nábytku i venkovní plot. Dřevěné stavby mají své kouzlo, topení dřevem připomene staré časy a nese s sebou jistou magickou atmosféru, dřevěný nábytek se nikdy neomrzí a dřevo najdeme na mnoha místech v domácnosti i venku.

Lesy jsou navíc místem, kde zrelaxujeme jako málokde jinde, je prokázané že mají blahodárné účinky na lidskou psychiku, jsou jednou z přírodních krás a mají nespočet užitečných a zásadních funkcí, pro které bychom je měli chránit. Kromě “plic planety” zabraňují erozi, pomáhají udržovat stálé klima, zároveň slouží i jako protipovodňová ochrana a samozřejmě jsou zdrojem cenné suroviny dřeva.

Proces získávání dřeva je v mnohém složitější, než by se mohlo zdát, není to tak, že člověk přijde se sekerou a pilou do lesa a uřízne strom. Lesnictví dohlíží, aby nedocházelo k úbytku lesů, byly obnovovány a hospodařilo se ekonomicky i ekologicky. Těžba dřeva je omezena mnoha zákony a nařízeními, avšak i tak je to významná složka hospodářství a zaměstnává mnoho lidí. Nejrozšířenějšími dřevinami jsou smrky, ze kterých se také nejvíce vyrábí nábytek, protože oproti ostatním stromům rostou rychle, takže se vyplatí. Často využívané je potom i dřevo bukové, dubové nebo jedlové. Každý druh má jiné vlastnosti a hodí se pro něco jiného, třeba akátové dřevo je známé svou tvrdostí a vysokou výhřevností, rádi ho využívají umělci a je ideální do udírny.

Dřevo si od stromu po nábytek nebo třeba střešní trám ujde dlouhou cestu, kdy je třeba ho řádně zpracovat. Podélným rozřezáním se na pilách získává tzv., řezivo, stavební materiál o specifických vlastnostech. Dále dochází k sušení, které může trvat několik měsíců ale i let. Poté je dřevo připraveno na libovolné zpracování. Některé firmy, které se zabývají těžbou a zpracováním dřeva podnikají i v jiných oborech, na první pohled nesouvisejících, jako je třeba výroba pružin.