Rychle se najíst a nádobí vyhodit

Rychle se najíst a nádobí vyhodit

Současný uspěchaný život má svoje tempo a zrychlují se i činnosti, dříve spíše pohodové. Patří k nim zejména jídlo. Kdo pracuje, má na oběd zpravidla třicet minut. Je báječné, když si můžete zajít do závodní jídelny nebo do kantýny v místě zaměstnání. Takové štěstí má ale málokdo. Nezbývá než hledat pouliční stánky s občerstvením nebo si nosit jídlo z domu. Dá se také zaběhnout do nejbližší restaurace, stačit se však najíst a ještě se vrátit včas je někdy neřešitelný úkol. A tak je pohodlnější nechat si jídlo na místě zabalit do krabičky a sníst v relativním klidu na pracovišti, třeba i po částech.

Když se tímto způsobem stravujeme, ustoupíme od zvyku našich babiček servírovat jídlo na porcelánových talířích a s nerezovými nebo dokonce stříbrnými příbory. Dáváme přednost nádobí z papíru, plastu a hliníku, které po použití vyhodíme do odpadu. Je lehké, hygienické, nemusíme hledat zdroj pitné vody na jeho umytí ani saponáty na nádobí. V obchodech se dá najít k rychlému stolování široký sortiment výrobků. Jsou to kelímky na chladné i teplé nápoje, mělké i hluboké talíře, misky kulaté i hranaté, příbory z plastu a dokonce podnosy, nádobí do mikrovlnné trouby, párátka a dřevěné bodce. K přenesení rychlého občerstvení slouží papírové krabice, a to na pizzu, dorty nebo obložené chlebíčky, průtažné, zakrývací a smršťovací fólie, svačinové sáčky, speciální lepící pásky, gumičky a další obalový materiál. Velmi populární jsou termo misky z pěnového materiálu, které udrží jídlo nějakou dobu teplé, takže si ho po příchodu do práce ani nebudete muset ohřívat. K nádobí neodmyslitelně patří také další doplňky, papírové ubrousky, jednorázové slámky, míchačky do nápojů, rolované papírové ručníky a utěrky.

Při přípravě některých pokrmů se bez jednorázových obalů neobejdeme. Při pečení je daleko pohodlnější dát těsto na pečící papír než vymazávat plech tukem a vysypávat moukou. Na pečení drobných zákusků se už nepoužívají kovové formičky, ale jednorázové cukrářské košíčky.