Proč je práškové lakování stále oblíbenější

Proč je práškové lakování stále oblíbenější

Ačkoliv principy práškového lakování a tuto technologii jako takovou známe asi posledních padesát let, počet práškových lakoven prudce stoupá rok od roku. Co je za velkou oblíbeností tohoto způsobu úpravy povrchů? Jsou to především technologie a vlastnosti práškových barev. Oproti mokrým nátěrům, kdy je třeba čekat i několik dní, než barva zaschne, se prášek hned dokonale přilne k povrchu a není třeba čekat. Mezi další klady patří, že se barva neusadí na dně plechovky a spotřebuje se všechna, nehrozí, že by vyschla a je vždy hned připravena k použití. Vypálení vrstvy laku zajistí výrobkům vysokou mechanickou i chemickou odolnost a ochranu proti korozi. Výrobci práškových barev navíc neustále své barvy vylepšují a modernizují a jejich vlastnosti se tak rok od roku zlepšují a zvyšuje se jejich životnost.

Práškové lakování je však technologicky náročný proces, výrobek je třeba nejdříve řádně očistit a odmastit, chemicky předpřipravit a lakování samotné probíhá v elektrostatickém poli, aby malé částečky prášku přilnuly k povrchu. Nakonec se výrobek vypálí v peci, čímž barva přilne. Právě proto tento proces není vhodný pro domácí kutily a pokud chcete výrobek tímto způsobem upravit, zaneste ho do lakovny Boskovice. Lakovny však najdete ve většině větších měst. Profesionálové v lakovnách, kteří mají potřebné vybavení se o výrobek postarají, a tak do dvou až tří dnů ho máte i s požadovanou povrchovou úpravou zpátky.

Co se týká samotných barev, mimo to, že mají výborné chemické i mechanické vlastnosti, jsou také šetrné k životními prostředí. Neobsahují žádné škodlivé látky a jsou vhodné i do potravinářství nebo požární bezpečnosti. Výběr práškových barev je opravdu velký, oblíbené jsou například práškové barvy Inver, kde můžete volit z mnoha odstínů a úprav.