Plasty samy o sobě nejsou špatné

Plasty samy o sobě nejsou špatné

Všude v novinách jsme zahlceni stovkami informací o tom, jak jsou plasty špatné, jak ničí naše životní prostředí, zaplavují oceány a v konečném důsledku i škodí zdraví. Buďme ale chvíli upřímní, jen málokterá technologie je sama o sobě špatná, záleží na tom, jak s ní my lidé naložíme. A díky plastům můžeme žít velmi pohodlně, a to za poměrně malé peníze. To, že jsme zpohodlněli až příliš a není žádná rarita v obchodě vidět oloupaný pomeranč v plastovém obalu je už věc druhá. Stále se najde mnoho oblastí, kde jsou plasty díky jejich vlastnostem stále úžasným výdobytkem doby, a nejen smutným odpadem, se kterým si příliš neumíme poradit.

Plasty je velmi všeobecný pojem, a ačkoliv nás jako první napadnou obaly na potraviny, nejsou to zdaleka jen ty. Ovšem ani obaly na potraviny nejsou ve svém prvopočátku špatný nápad, pomáhají zabraňovat plýtvání jídlem, udržují ho déle čerstvé a brání poškození a pomačkání některých potravin. To jejich nadužívání vede k přehlcení odpady a jak se říká, nejlepší odpad je ten, který vůbec nevznikne a je na každém jednotlivci, aby se zamyslel, zda si musí kupovat zeleninu v krabičkách.

Ale vraťme se zpátky k užitečným plastům, i mezi obaly se najdou takové, u kterých je tento materiál nezbytný. Díky chemické odolnosti jsou plastové lahvičky vhodné na uchovávání různých látek, chemikálií i například kosmetických produktů. Kdo by však přece jen chtěl zcela plasty vynechat v mnoha případech se dají využívat i lahvičky skleněné. Už jen tento případ by mohl sloužit jako inspirace, že místo plastových obalů se vždy dá najít alternativa a je to jen o zodpovědném a uvědomělém přístupu.