Obrábění kovů má budoucnost

Obrábění kovů má budoucnost

Lidské vynálezy jdou kupředu mílovými kroky a člověk vždy hledal pro svou práci to nejefektivnější řešení ať už se jedná o využité materiály nebo způsob vyrábění. S objevem kovu a jeho využíváním pro nejrůznější účely se doba posunula opět o něco kupředu, nejdříve jen primitivní kovové výrobky dospěly do dnes velmi sofistikovaných a technologicky náročných součástí velkých strojů, zařízení a dalších věcí. Stejně tak se vyvíjely i způsoby obrábění kovů a od primitivního bušení kováře na kovadlině jsme se dostali až k naprosto přesnému a složitému obrábění na speciálních strojích.

Princip obrábění kovů spočívá v tom, že se požadovaný tvar obroku v určených rozměrech a daném stupni přesnosti vyrábí za pomoci odebírání materiálu. Tím se liší od jiných technologií jako je třeba tváření nebo odlévání. Strojní obrábění kovů se datuje pravděpodobně do doby průmyslové revoluce, tedy průběhu 19. století. Někteří se však domnívají, že samotná technologie obrábění kovů je staršího data a zařadili by ji i do doby před průmyslovou revolucí.

Nejzákladnější a tradiční obrábění kovů je ruční obrábění, kam se řadí pilování a zaškrabávání. Nejrozšířenější je však třískové obrábění, kdy břit nástroje od materiálu odděluje třísky a tím mu dodává požadovaný tvar a přesnost. Řadí se sem soustružení, frézování, vrtání, řezání, broušení a další způsoby. Pro všechny existují speciální stroje, které práci ulehčují a zlepšují přesnost i kvalitu výrobku.

Kapitola sama pro sebe je potom obrábění kovů na CNC strojích, které jsou řízené počítačovým programem a člověk musí pouze nastavit správné parametry. Tyto stroje využívají různé systémy a jeden z nejčastějších je tak zvaný CAM software neboli česky počítačová podpora obrábění. Tyto softwary zlepšují přesnost a efektivitu výroby a zvýší produkci. Jen od průmyslové revoluce obrábění kovů urazilo dlouhou cestu a kdo ví, jak moc sofistikované stroje přinese budoucnost.