Neskončí na skládkách, recykluje se

Neskončí na skládkách, recykluje se

Plasty všeho druhu se užívají k výrobě nápojových lahví, hraček, součástek pro různé stroje, vnitřní i vnější vybavení automobil, k výrobě počítačů…plasty jsou zkrátka všude a plně nahrazují dříve užívané tradiční materiály. Plastů je kolem nás tolik, že se nám to často přestává líbit. Zvláště když plastové obaly leží v přírodě, na skládkách kolem měst a doba, za kterou se rozloží, je nekonečně dlouhá.

Existují společnosti, které si komplikovanou situaci kolem plastů uvědomují a aktivně ji řeší. Druhotné plastové suroviny vykupují a zpracovávají, věnují se jejich recyklaci. Plast se vykupuje ve všech formách od drobných vtoků přes fólie až po rozměrné monobloky od společností, které se zabývají výrobou nejrůznějších plastových výrobků. Produkují odpad, ale zároveň plasty využívají jako vstupní surovinu pro svou výrobu. Zpracovávají se role, úlomky, lisované balíky, přepravky, a také materiály, které jsou zpracovatelsky náročnější, jako nekonečná vlákna, struny a monobloky. Vykupuje se i materiál ve formě drtě, regranulátu a zbytkového množství originálního materiálu. Základním požadavkem je jeho čistota a druhové vytřídění.

Zákazník si může objednat drcení nebo regranulaci. Vlastní odpadní plastový materiál si nechá rozdrtit nebo zregranulovat a potom ho opět využívá ve výrobě. Tato forma služby je velmi oblíbená, protože efektivně snižuje výrobní materiály. Výrobce totiž nemusí investovat do recyklace, službu si zadá a dostane svůj odpadový materiál zpracovaný do požadované podoby.

Při recyklaci se menší kousky plastového odpadu mechanicky zpracovávají nožovými drtiči, na velké výtavky se používají  pomaloběžné drtiče. Velikost zrn drtě plně závisí na přání zákazníka, dají se získat úplně malé částečky o průměru 8 milimetrů nebo i větší kousky o velikosti 25 milimetrů. Po nadrcení se vše balí do velkoobjemových žoků a odesílá.

Výstupem tepelného zpracování je regranulát, který je možné obarvit na požadovaný odstín nebo obohatit přidáním aditiv. Drť i granule se využívají v další plastikářské výrobě, takto vyrobený materiál je výrazně levnější než originální.